Korrupsiyaga qarshi kurashuvchi huquqni muhofaza qiluvchi organlarning global operativ tarmog‘i (GLOBE) 6-yalpi yig‘ilishi doirasida ARIN-WCA tarmog‘ining konsultativ yig‘ilishi o‘tkazildi
Ozarbayjon Respublikasining Boku shahrida o‘tkazilgan Korrupsiyaga qarshi kurashuvchi huquqni muhofaza qiluvchi organlarning global operativ tarmog‘i (GLOBE Network) 6-yalpi yig‘ilishi doirasida G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN-WCA) faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq alohida konsultativ yig‘ilish tashkil qilindi.
Mazkur yig‘ilish BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC), GLOBE tarmog‘i, ARIN-WCA doimiy kotibiyati – O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan tashkil qilinib, unda ARIN-WCAga a’zo davlatlar Pokiston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Eron, bundan tashqari Ozarbayjon, Saudiya Arabistoni, UNODC, GLOBE vakillari (30 nafarga yaqin) ishtirok etishdi.
Tadbirda dastlab ARIN-WCA doimiy Kotibiyati va a’zo davlatlar vakillarining hisoboti tinglanib, ARIN-WCAga a’zo davlatlar o‘rtasida tarmoq samaradorligi yuzasidan o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalari muhokama qilindi.
Shuningdek, mazkur tarmoq faoliyatini kelgusida yanada yaxshilash, xususan, tarmoq geografiyasini kengaytirish, unga yangi a’zolar va kuzatuvchilarni qo‘shish, ARIN-WCA veb-saytini takomillashtirish, 2025-2027-yillar uchun strategik rejasini qabul qilish, a’zo davlatlar vakillarining jinoiy aktivlarni qaytarish bo‘yicha hamda yangi chaqiriqlar bo‘yicha bilim va salohiyatini oshirish, tegishli davlatlar va keyslar misolida treninglar, seminar va vebinarlar o‘tkazish, tashkiliy hujjatlarni takomillashtirish, tarmoq faoliyati bo‘yicha ekspert ishchi guruhlarini tashkil etish va mas’ullarni belgilash, amaliy tadbirlarni ko‘paytirish, so‘rovlar natijadorligini oshirish, xususiy sektor va fuqarolik jamiyatini ko‘proq jalb qilish, tarmoq faoliyatini moliyalashtirish, axborot almashish tizimini takomillashtirish va boshqa tarmoqlar axborot almashish tizimidan foydalanish, EGMONT, FATF, CASC, GLOBE tarmoqlari bilan yaqin aloqalarni yo‘lga qo‘yish, 2025-yilda ARIN-WCA Boshqaruv guruhi yangi a’zolari hamda tarmoqda Raislik qiluvchi davlatni saylash kabi tashkiliy masalalar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda ARIN-WCA tarmog‘ining GLOBE tarmog‘iga kuzatuvchi sifatida qo‘shilish masalasini ko‘rib chiqish taklifi bildirildi. Bu esa o‘z navbatida ARIN-WCAning yangi yurisdiksiyalar bilan hamkorlik geografiyasini kengaytirish uchun xizmat qiladi.
Konsultativ yig‘ilish samarali, ishchan va konstruktiv ruhda o‘tkazilib, ishtirokchilar kelgusida jinoiy aktivlarni qaytarish sohasida yanada faol hamkorlik qilishga hamda ARIN-WCA tarmog‘ini rivojlantirishga tayyor ekanliklarini tasdiqlashdi.

As part of the 6th plenary meeting of the Global Operational Network of Law Enforcement Authorities against Corruption (GLOBE Network), a consultative meeting of the ARIN-WCA network was held
As part of the 6th plenary meeting of the Global operational network of law enforcement authorities against corruption (GLOBE Network), held in Baku, Republic of Azerbaijan, a consultative meeting was organized to support the activities of the Asset recovery interagency network for Western and Central Asia (ARIN-WCA).
The meeting was organized by the United Nations office on drugs and crime (UNODC), the GLOBE Network, and the Permanent secretariat of ARIN-WCA - the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan. It brought together around 30 representatives from ARIN-WCA member countries, including Pakistan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Iran, as well as representatives from Azerbaijan, Saudi Arabia, UNODC, and GLOBE.
At the beginning of the event, reports were presented by the Permanent secretariat of ARIN-WCA and member countries on the work carried out within the network. In addition, the results of a survey on the effectiveness of the network’s activities among its members were discussed.
Proposals for further improvement of the network’s activities were also discussed, including expanding the geographic scope of participants, attracting new members and observers, enhancing the ARIN-WCA website, adopting a strategic plan for 2025–2027, and strengthening the knowledge and capacity of member states’ representatives on issues related to the recovery of criminal assets.
In addition, important initiatives were discussed, such as organizing trainings and workshops, improving regulatory documents, establishing expert working groups in the network’s key areas of focus, increasing the number of practical activities, and promoting more active engagement of the private sector and civil society. Particular attention was given to the development of an information exchange system and the establishment of close ties with international networks such as EGMONT, FATF, CASC, and GLOBE.
The meeting also included a proposal to consider the possibility of ARIN-WCA joining GLOBE with observer status, which would contribute to expanding the network’s cooperation with new jurisdictions.
The consultative meeting was held in an efficient, professional, and constructive atmosphere. The participants reaffirmed their commitment to continued active cooperation in the field of asset recovery and the further development of the ARIN-WCA network.