Korrupsiyaga qarshi kurashuvchi huquqni muhofaza qiluvchi organlarning global operativ tarmog‘i (GLOBE) 6-yalpi yig‘ilishi doirasida ARIN-WCA tarmog‘ining konsultativ yig‘ilishi o‘tkazildi
Ozarbayjon Respublikasining Boku shahrida o‘tkazilgan Korrupsiyaga qarshi kurashuvchi huquqni muhofaza qiluvchi organlarning global operativ tarmog‘i (GLOBE Network) 6-yalpi yig‘ilishi doirasida G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN-WCA) faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq alohida konsultativ yig‘ilish tashkil qilindi.
Mazkur yig‘ilish BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC), GLOBE tarmog‘i, ARIN-WCA doimiy kotibiyati – O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan tashkil qilinib, unda ARIN-WCAga a’zo davlatlar Pokiston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Eron, bundan tashqari Ozarbayjon, Saudiya Arabistoni, UNODC, GLOBE vakillari (30 nafarga yaqin) ishtirok etishdi.
Tadbirda dastlab ARIN-WCA doimiy Kotibiyati va a’zo davlatlar vakillarining hisoboti tinglanib, ARIN-WCAga a’zo davlatlar o‘rtasida tarmoq samaradorligi yuzasidan o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalari muhokama qilindi.
Shuningdek, mazkur tarmoq faoliyatini kelgusida yanada yaxshilash, xususan, tarmoq geografiyasini kengaytirish, unga yangi a’zolar va kuzatuvchilarni qo‘shish, ARIN-WCA veb-saytini takomillashtirish, 2025-2027-yillar uchun strategik rejasini qabul qilish, a’zo davlatlar vakillarining jinoiy aktivlarni qaytarish bo‘yicha hamda yangi chaqiriqlar bo‘yicha bilim va salohiyatini oshirish, tegishli davlatlar va keyslar misolida treninglar, seminar va vebinarlar o‘tkazish, tashkiliy hujjatlarni takomillashtirish, tarmoq faoliyati bo‘yicha ekspert ishchi guruhlarini tashkil etish va mas’ullarni belgilash, amaliy tadbirlarni ko‘paytirish, so‘rovlar natijadorligini oshirish, xususiy sektor va fuqarolik jamiyatini ko‘proq jalb qilish, tarmoq faoliyatini moliyalashtirish, axborot almashish tizimini takomillashtirish va boshqa tarmoqlar axborot almashish tizimidan foydalanish, EGMONT, FATF, CASC, GLOBE tarmoqlari bilan yaqin aloqalarni yo‘lga qo‘yish, 2025-yilda ARIN-WCA Boshqaruv guruhi yangi a’zolari hamda tarmoqda Raislik qiluvchi davlatni saylash kabi tashkiliy masalalar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda ARIN-WCA tarmog‘ining GLOBE tarmog‘iga kuzatuvchi sifatida qo‘shilish masalasini ko‘rib chiqish taklifi bildirildi. Bu esa o‘z navbatida ARIN-WCAning yangi yurisdiksiyalar bilan hamkorlik geografiyasini kengaytirish uchun xizmat qiladi.
Konsultativ yig‘ilish samarali, ishchan va konstruktiv ruhda o‘tkazilib, ishtirokchilar kelgusida jinoiy aktivlarni qaytarish sohasida yanada faol hamkorlik qilishga hamda ARIN-WCA tarmog‘ini rivojlantirishga tayyor ekanliklarini tasdiqlashdi.

В рамках 6-го пленарного заседания Глобальной оперативной сети правоохранительных органов по борьбе с коррупцией (GLOBE Network) состоялось консультативное совещание сети ARIN-WCA
В рамках 6-го пленарного заседания Глобальной оперативной сети правоохранительных органов по борьбе с коррупцией (GLOBE Network), прошедшего в Баку, Азербайджанская Республика, было организовано консультативное совещание, посвящённое поддержке деятельности Межведомственной сети по возврату активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA).
Совещание было организовано Управлением ООН по наркотикам и преступности (UNODC), сетью GLOBE и Постоянным секретариатом ARIN-WCA – Правоохранительной академией Республики Узбекистан. В нём приняли участие около 30 представителей стран-членов ARIN-WCA, включая Пакистан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Казахстан, Кыргызская Республика, Иран, а также представители Азербайджана, Саудовской Аравии, UNODC и GLOBE.
В начале мероприятия были заслушаны отчёты постоянного Секретариата ARIN-WCA и представителей стран-участниц о выполненной работе в рамках сети, а также обсуждены результаты опроса по эффективности деятельности сети среди её членов.
Также были рассмотрены предложения по дальнейшему совершенствованию деятельности сети, такие как расширение географии участников, привлечение новых членов и наблюдателей, усовершенствование веб-сайта ARIN-WCA, принятие стратегического плана на 2025-2027 годы, а также повышение знаний и потенциала представителей стран-участников по вопросам возврата преступных активов.
Кроме того, обсуждались важные инициативы, включая проведение тренингов и семинаров, совершенствование регламентирующих документов, создание экспертных рабочих групп по направлениям деятельности сети, увеличение количества практических мероприятий и более активное вовлечение частного сектора и гражданского общества. Особое внимание было уделено развитию системы обмена информацией и налаживанию тесных связей с такими международными сетями, как EGMONT, FATF, CASC, GLOBE.
На заседании также было предложено рассмотреть возможность присоединения сети ARIN-WCA к GLOBE в статусе наблюдателя, что поспособствует расширению географии сотрудничества сети с новыми юрисдикциями.
Консультативное совещание прошло в эффективной, деловой и конструктивной атмосфере. Участники подтвердили свою готовность к дальнейшему активному сотрудничеству в сфере возврата преступных активов и развитии сети ARIN-WCA.