Akademiya vakillari Moskvada bo‘lib o‘tgan xalqaro seminarda ishtirok etdi
Joriy yilning 15–17-iyul kunlari Moskva shahrida Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-uslubiy markazi tomonidan tashkil etilgan “Yevroosiyo guruhiga (YEOG) a’zo davlatlarning jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish (JDL/TMQK) milliy tizimlari uchun kadrlar tayyorlashda ishtirok etuvchi ta’lim muassasalarining salohiyatini mustahkamlash” mavzusidagi xalqaro seminarda O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari ishtirok etishdi.
Seminar davomida Akademiya vakillari tomonidan Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistondan kelgan ishtirokchilar bilan birgalikda JDL/TMQK sohasida milliy kasbiy standartlar, oliy ta’lim uchun o‘quv dasturlari, o‘quv-uslubiy materiallar va baholash vositalari fondini ishlab chiqish va joriy etish, o‘quv modullarini yaratishning huquqiy asoslari, ta’lim dasturlarining mazmuni va tuzilmasi, qo‘shimcha kasbiy modullarni ishlab chiqish, o‘qitish va natijalarni baholash texnologiyalari kabi qator muhim masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-uslubiy markazi (MUMSFM) tomonidan ishlab chiqilgan “Birlamchi moliyaviy monitoring subyektlarining Rossiya Federatsiyasi JDL/TMQK tizimidagi roli” mavzusidagi malaka oshirish bo‘yicha qo‘shimcha ta’lim dasturi hamda “JDL/TMQK sohasida moliyaviy monitoring bo‘yicha mutaxassis” kasbiy standarti tahlil etildi.
Mazkur seminar ochiq va konstruktiv muloqot ruhida o‘tdi hamda ishtirokchilarning JDL/TMQK sohasida mutaxassislarni tayyorlash va qayta tayyorlash borasidagi bilim va amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlashga, shuningdek ushbu yo‘nalishdagi xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va ilg‘or tajribalarni o‘zaro almashishga xizmat qildi.

Academy Representatives Participated in an International Seminar in Moscow
From July 15 to 17 of this year, representatives of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan took part in an international seminar held in Moscow. The event was organized by the International Training and Methodology Centre for Financial Monitoring and focused on the topic: “Strengthening the Capacity of Educational Institutions Involved in Training Specialists for the National Systems of EAG Member States in Combating Money Laundering and Terrorist Financing (AML/CFT)”.
During the seminar, Academy representatives, together with participants from Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan, discussed a number of important issues in the AML/CFT field. These included the development and implementation of national professional standards, educational programs for higher education, training and methodological materials, and assessment tools. The legal basis for creating training modules, the structure and content of educational programs, the development of additional professional modules, teaching methodologies, and outcome evaluation technologies were also covered.
Additionally, the participants analyzed the supplementary education program titled “The Role of Primary Financial Monitoring Subjects in the AML/CFT System of the Russian Federation”, developed by the International Training and Methodology Centre for Financial Monitoring (ITMCFM), as well as the professional standard “Specialist in Financial Monitoring in the AML/CFT Field”.
The seminar was held in an atmosphere of open and constructive dialogue and contributed to strengthening the participants’ knowledge and practical skills in training and retraining specialists in the AML/CFT field. It also served to promote international cooperation and the exchange of best practices in this area.