Xalqaro tadqiqot loyihasining taqdimoti
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida xorijiy va milliy oliy ta’lim muassasalari, ilmiy-tadqiqot va aqliy markazlar bilan qo‘shma konsorsium doirasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan POLCA (G‘arbiy bo‘lmagan jamiyatlarda huquqiy va boshqaruv islohotlarining siyosiy iqtisodiyoti: Markaziy Osiyodan nazar) loyihasining milliy taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Loyiha Yevropa, Shimoliy Amerika va Osiyodagi 30 dan ortiq hamkor tashkilotlarni birlashtirib, fanlararo tadqiqot va ta’lim dasturlarini taklif etadi. Loyiha 2026-2029-yillarda Lund universiteti (Shvetsiya) koordinatsiyasida amalga oshiriladi. Tadqiqot turli huquqiy an’analarning uyg‘unligini o‘zida ifodalovchi Markaziy Osiyo davlatlarida o‘tkaziladi.
Mazkur tadqiqot loyihasi G‘arb madaniyatiga mansub bo‘lmagan mamlakatlarda boshqaruv va qonun ustuvorligini ta’minlashga oid ijobiy tajribalarni tadqiq etishga qaratilgan. Loyiha G‘arb institutlari va huquqiy modellarini ko‘chirishga asoslangan an’anaviy yondashuvdan farqli ravishda, kundalik boshqaruv, huquq va ijtimoiy munosabatlarni amalda belgilaydigan mahalliy, an’anaviy va norasmiy muqobil institutlar va me’yorlarni o‘rganishga e’tibor qaratadi
Loyiha universal g‘arb modellariga emas, balki mahalliy shart-sharoit va qadriyatlarga asoslangan takliflarni ishlab chiqishni nazarda tutadi.

Презентация международного исследовательского проекта
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась национальная презентация проекта POLCA
(Политическая экономика правовых и управленческих реформ в незападных обществах: взгляд из Центральной Азии), который планируется реализовать в рамках совместного консорциума с участием зарубежных и национальных высших учебных заведений, научно-исследовательских и аналитических центров.
Проект объединяет более 30 партнерских организаций из Европы, Северной Америки и Азии, предлагая междисциплинарную исследовательскую и образовательную программу. Проект будет реализован в период с 2026 по 2029 год при координации Лундского университета (Швеция). Исследования будут проводиться странах Центральной Азии, представляющих уникальное сочетание различных правовых традиций.
Проект POLCA направлен на исследование проблем, связанных с продвижением эффективного управления и верховенства права в странах, не относящихся к западной культуре. В отличие от традиционного подхода, который опирается на перенос западных институтов и правовых моделей, Проект сосредотачивается на исследовании так называемых альтернативных институтов и норм, таких как местные, традиционные и неформальные структуры, которые зачастую определяют повседневное управление, право и социальные отношения на практике.
Проект направлен на выработку рекомендаций, основанных не на универсальных западных моделях, а на местных условиях и ценностях.