Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Qirg‘iziston Respublikasi Adliya vazirligi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yilning 14-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida akademiya rahbariyati hamda Qirg‘iziston Respublikasi Adliya vaziri o‘rinbosari I.M. Sidigaliyev boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida delegatsiya a’zolari jinoyat protsessida raqamli dalillarni huquqiy tartibga solish va qo‘llash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining ilg‘or tajribasi, shuningdek, Huquqni muhofaza qilish akademiyasining axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlarni tergov qilish uchun kadrlar tayyorlash sohasidagi faoliyati bilan tanishdilar.
Huquqni muhofaza qilish faoliyatida raqamli texnologiyalardan foydalanishning zamonaviy yondashuvlariga, raqamli dalillardan foydalanishni tartibga soluvchi me’yoriy-huquqiy bazaga, shuningdek, jinoiy-protsessual faoliyatga innovatsion yechimlarni joriy etishning amaliy jihatlariga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar, shuningdek, huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatini raqamlashtirish sohasida xalqaro hamkorlik masalalarini ham muhokama qildilar.
Uchrashuv tomonlarning huquqni muhofaza qilish faoliyati sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va huquqni qo‘llash amaliyotida zamonaviy texnologiyalardan foydalanish sohasida ilg‘or tajriba almashishga o‘zaro qiziqishini ko‘rsatdi. Delegatsiya vakillari O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish tizimida raqamli texnologiyalar rivojlanish darajasini yuqori baholadilar va keyingi hamkorlikka tayyorliklarini bildirdilar.

В Правоохранительной академии состоялась встреча с делегацией Министерства юстиции Кыргызстана
14 августа 2025 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась встреча руководства Академии с делегацией Министерства юстиции Кыргызской Республики во главе с заместителем министра И.М. Сыдыгалиевым.
В ходе встречи делегация ознакомилась с передовым опытом Республики Узбекистан в области правового регулирования и применения цифровых доказательств в уголовном процессе, а также с деятельностью Правоохранительной академии в сфере подготовки кадров по расследованию преступлений в области информационных технологий.
Особое внимание было уделено современным подходам к использованию цифровых технологий в правоохранительной деятельности, нормативно-правовой базе, регулирующей применение цифровых доказательств, а также практическим аспектам внедрения инновационных решений в уголовно-процессуальную деятельность. Стороны также обсудили вопросы международного сотрудничества в сфере цифровизации правоохранительных органов.
Встреча продемонстрировала взаимную заинтересованность сторон в развитии двустороннего сотрудничества в области правоохранительной деятельности и обмене передовым опытом в сфере применения современных технологий в правоприменительной практике. Представители делегации высоко оценили уровень развития цифровых технологий в правоохранительной системе Узбекистана и выразили готовность к дальнейшему сотрудничеству.