Mahallalarda xavfsiz muhit yaratish bo‘yicha ishlar davom etmoqda
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–1-son hamda 2025-yil 18-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qarorlari doirasida chora-tadbirlarni izchil amalga oshirib kelmoqda.
Akademiya ishchi guruhi Jizzax shahri mahallalarida, shu jumladan “Madaniyat” MFY hududida kriminogen vaziyatni ilmiy yondashuv asosida o‘rganishlar o‘tkazdi. O‘rganish jarayonida jinoyatchilikning oldini olish va mahalla faollarini jamoat xavfsizligini mustahkamlash jarayoniga jalb etishga alohida e’tibor qaratildi.
Tahlillar asosida “qizil” va “sariq” toifadagi mahallalar uchun manzilli profilaktika choralari bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqildi. Ushbu yo‘nalishdagi ishlar tizimli davom ettiriladi.

Work is ongoing to create a safe environment in the mahallas
The Law Enforcement Academy is consistently implementing measures aimed at putting into practice the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated January 3, 2025, No. PP–1 “On measures to create a safe environment and further improve the effectiveness of the early crime prevention system in the mahallas of the republic in 2025” and the Presidential Decree dated August 18, 2025, No. PP–253 “On amendments and additions to certain Presidential Decrees aimed at further enhancing the effectiveness of the early crime prevention system in the mahallas”.
In this regard, a working group of the Academy conducted a study, based on scientific approaches, of the criminogenic situation in the mahallas of Jizzakh city, including the “Madaniyat” mahalla. During the study, particular attention was paid to organizing crime prevention activities and involving mahalla activists in strengthening public safety.
Based on the analysis, scientifically grounded proposals were prepared for targeted crime prevention in “red” and “yellow” category mahallas. This work will continue on a systematic basis.