Mahallalarda xavfsiz muhit yaratish bo‘yicha ishlar davom etmoqda
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–1-son hamda 2025-yil 18-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qarorlari doirasida chora-tadbirlarni izchil amalga oshirib kelmoqda.
Akademiya ishchi guruhi Jizzax shahri mahallalarida, shu jumladan “Madaniyat” MFY hududida kriminogen vaziyatni ilmiy yondashuv asosida o‘rganishlar o‘tkazdi. O‘rganish jarayonida jinoyatchilikning oldini olish va mahalla faollarini jamoat xavfsizligini mustahkamlash jarayoniga jalb etishga alohida e’tibor qaratildi.
Tahlillar asosida “qizil” va “sariq” toifadagi mahallalar uchun manzilli profilaktika choralari bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqildi. Ushbu yo‘nalishdagi ishlar tizimli davom ettiriladi.

Продолжается работа по созданию безопасной среды в махаллях
Правоохранительная академия последовательно реализует меры, направленные на реализацию Постановлений Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» и от 18 августа 2025 года №ПП–253 «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение результативности системы раннего предупреждения преступности в махаллях».
Так, рабочая группа Академии провела изучение на основе научнных подходов криминогенной ситуации в махаллях города Джизак, включая махаллю «Маданият». В ходе изучения отдельное внимание уделялось организации работы по профилактике правонарушений и вовлечение активистов махалли в укрепление общественной безопасности.
По итогам анализа подготовлены научно обоснованные предложения по адресной профилактике правонарушений в махаллях «красной» и «желтой» категорий.