Prokurorlik faoliyatida an’ana va zamonaviylik: Akademiya talabalari muzeyda
Prokuratura organlari tarixi va an’analari bilan tanishish orqali talabalarda kasbiy motivatsiyani kuchaytirish, prokurorning jamiyat oldidagi missiyasi, etik standartlari va burch hissini shakllantirish maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bakalavriati talabalari
O‘zbekiston prokuraturasi tarixi muzeyiga tashrif buyurishdi.
Ekspozitsiya bilan tanishuv davomida talabalar prokuratura organlarining shakllanishi va rivojlanish bosqichlari, tizimda amalga oshirilgan islohotlar, shuningdek prokuratura organlarining qonuniylikni ta’minlash, fuqarolar huquqlarini himoya qilish va jamoat manfaatlarini muhofaza qilishdagi o‘rni bilan tanishdilar.
Bu kabi tadbirlar Akademiyada joriy etilgan amaliyotga yo‘naltirilgan o‘quv jarayonining muhim qismi bo‘lib, talabalarning kasbiy identifikatsiyasi, zarur kompetensiyalari va huquqni muhofaza qilish tizimi xodimlariga xos qadriyatlarni shakllantirishga xizmat qiladi.

Традиции и современность прокурорской деятельности: студенты Академии в музее
В целях укрепления профессиональной мотивации, формирования устойчивого понимания миссии прокурора, этических стандартов и ответственности перед обществом через изучение истории и преемственности ценностей, студенты бакалавриата по направлениям «Прокурорская деятельность» и «Следственная деятельность» Правоохранительной академии посетили Музей истории прокуратуры Узбекистана.
Ознакомление с экспозицией позволило будущим прокурорам и следователям изучить ключевые этапы становления и развития органов прокуратуры, познакомиться с документами и материалами, отражающими реформы системы и вклад выдающихся представителей сферы. Отдельное внимание уделено роли прокурора в обеспечении законности, защите прав граждан и охране публичных интересов.
Подобные образовательные визиты интегрированы в практико-ориентированное обучение Академии и способствуют формированию профессиональной идентичности, развитию необходимых компетенций и укреплению ценностных ориентиров будущих специалистов правоохранительной системы.