“Ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish istiqbollari: muammo va yechimlar” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish istiqbollari: muammo va yechimlar” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyaning maqsadi – ilmiy tadqiqotlar sohasidagi zamonaviy muammolarni muhokama qilish, mavjud mauammolarni hal etish va unga innovatsion yondashuvlarni joriy etish, xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va ilmiy faoliyatning samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Konferensiyada 30 ga yaqin davlat ta’lim tashkilotlari 100 dan ziyod huquqshunos olimlar, Finlyandiyaning Tampere tajriba va rivojlantirish Markazi direktori, Finlyandiya ta’limini eksport qilish sohasida mutaxassis, Akademiyaning professor-o‘qituvchilari, Bosh prokuratura, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va vazirlik huzuridagi OAK, Innovatsion rivojlanish agentligi, Parlament tadqiqotlari instituti, Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti, Odil sudlov akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, oliy yuridik ta’lim muassasalari vakillari, mustaqil izlanuvchilar, tayanch doktorantlar, magistratura tinglovchilari ishtirok etishdi.
Konferensiyada ilmiy sohada yuridik fanlar ixtisosligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash sifatini oshirishning dolzarb masalalari, huquqiy fan va ilmiy tadqiqotlarda raqamli inqilob, sun’iy intellekt asosida yaratilgan kontentlarning istiqbollari, ilmiy darajali kadrlar tayyorlash sohasidagi islohotlar va kelgusidagi rejalar, kursantlarni ilmiy tadqiqot faoliyati bilan shug‘ullanish muammolari va istiqbollari, ilmiy-tadqiqot jarayonida yosh tadqiqotchilar salohiyati: muammo va yechimlar, ijtimoiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar muammolarini hal qilishda yuridik klinikaning ahamiyati, ilmiy tadqiqotlarni o‘tkazishda mavjud muammolar haqida ba’zi mulohazalar kabi yo‘nalishlar bo‘yicha ilmiy ma’ruzalarga keng e’tibor qaratildi.
Konferensiya huquqni muhofaza qilish sohasida ilmiy tadqiqotlarning mavjud holatini baholash hamda bu yo‘nalishdagi kelgusi rivojlanish strategiyalarini shakllantirishda muhim platforma vazifasini o‘tadi. Shu bilan birga, sohaning ilmiy va ta’limiy jihatlarini tahlil qilish orqali uning istiqboldagi ustuvor yo‘nalishlarini belgilash tadbir ishini jonli ruhda o‘tishiga xizmat qildi.
Ilmiy-amaliy konferensiyasi yakunida ishtirokchilar tomonidan kelgusida ilmiy tadqiqotlarning xususan, yuridik sohadagi barcha tarmoqlarini rivojlantirishda hamda huquqni qo‘llash amaliyotidagi masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikni amalga oshirish, ilmiy-amaliy tajriba almashishga kelishib olindi.
Ishtirokchilar konferensiya natijasi bo‘yicha chop etiladigan materiallar to‘plamiga o‘z ilmiy maqola va tezislarini taqdim etishlari mumkin.

Проведена научно-практическая конференция на тему: «Перспективы развития научных исследований: проблемы и решения»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему: «Перспективы развития научных исследований: проблемы и решения».
Цель конференции – обсуждение современных проблем в сфере научных исследований, выработка решений и внедрение инновационных подходов, укрепление международного сотрудничества и повышение эффективности научной деятельности.
В работе конференции приняли участие представители порядка 30 государственных образовательных организаций и свыше 100 ученых-правоведов, в том числе директор Центра экспериментов и развития Тампере (Финляндия), специалист в области экспорта финского образования, профессорско-преподавательский состав Академии, представители Генеральной прокуратуры, Академии государственного управления и политики, Министерства высшего образования, науки и инноваций и ВАК при министерстве, Агентства по инновационному развитию, Института парламентских исследований, Института законодательства и правовой политики, Академии правосудия, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, высших юридических учебных заведений, самостоятельные соискатели, базовые докторанты и магистранты.
На конференции широкое внимание уделено вопросам повышения качества подготовки кадров по специальностям юридических наук, цифровой трансформации в области юридической науки и исследований, перспективам контента, создаваемого на основе искусственного интеллекта, реформам и планам в сфере подготовки научных кадров, проблемам и перспективам вовлечения курсантов в научно-исследовательскую деятельность, роли молодых исследователей в научных процессах, значению юридической клиники в решении проблем молодежи из группы социального риска, а также существующим проблемам проведения исследований.
Конференция стала важной платформой для оценки текущего состояния научных исследований в сфере правоохранительной деятельности и формирования стратегий дальнейшего развития в этом направлении. Анализ научных и образовательных аспектов позволил определить приоритетные направления будущего развития, что придало мероприятию живую и содержательную атмосферу.
По итогам конференции участники договорились об осуществлении взаимовыгодного сотрудничества по развитию научных исследований, особенно в юридической сфере, и решению вопросов правоприменительной практики, а также об обмене научно-практическим опытом.
Участники смогут представить свои научные статьи и тезисы для публикации в сборнике материалов конференции.