Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Millat qatag‘oni va oqibatlari” mavzusida ilmiy konferensiya o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-iyuldagi “Siyosiy qatag‘on qurboni bo‘lgan yurtdoshlarimiz hayoti va faoliyatini o‘rganish, targ‘ib etish hamda ularning xotirasini abadiylashtirish borasidagi ishlarni kengaytirish to‘g‘risida”gi qaroriga binoan har yili oktyabrning birinchi haftasi Siyosiy qatag‘on qurbonlarini yod etish haftaligi sifatida belgilangan. Ushbu qaror ijrosi doirasida 2025-yil 3-oktyabr kuni Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Fanlar akademiyasi Tarix instituti bilan hamkorlikda “Millat qatag‘oni va oqibatlari” ilmiy konferensiyasi o‘tkazdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi va FA Tarix instituti rahbariyati, xodimlari, talabalari va tadqiqotchilari, shuningdek OAV vakillari qatnashdilar.
Tadbirning kirish qismida tashkilotchilar tomonidan qatag‘on yillarining tarixiy va ma’naviy oqibatlari, mazkur fojialarning milliy xotira va kelajak avlod tarbiyasi uchun beqiyos ahamiyati ta’kidlandi. Mustabid tuzum avvalo millatning ziyoli qatlamini, vatanparvar va erkin fikrli farzandlarini yo‘q qilishga qaratilgani, va shu jumladan prokuratura tizimi xodimlarining 150 nafariga jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, 30 nafari otib tashlangani qayd etildi.
Qatag‘on qurbonlari xotirasini abadiylashtirish, ularning jasorati va orzu-armonlarini keng targ‘ib etish milliy o‘zlikni asrab-avaylash hamda jamiyat ma’naviyatini mustahkamlashda hal qiluvchi omil ekanligiga e’tibor qaratilib, tarixiy xotirani abadiylashtirish va ularning jasoratini yosh avlodga yetkazish borasida Bosh prokuratura hamda O‘zbekiston Fanlar akademiyasining Tarix instituti o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik ushbu ezgu maqsadlarni amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Tarix instituti direktori, akademik Azamat Ziyo Tarix instituti tomonidan oktyabrning birinchi haftasida an’anaviy o‘tkazib kelinayotgan “Qaramlik, qatag‘on va millat” umummilliy ilmiy yig‘ini, Institut olimlari tomonidan jadidchilik milliy harakati tarixi, qatag‘on qurbonlarini aniqlash, ularning hayoti va faoliyatini o‘rganish bo‘yicha amalga oshirilayotgan tadqiqotlar, qatag‘on oqibatlari haqida atroflicha fikr bildirdi.
Konferensiyada so‘zga chiqqan olimlar shuningdek qatag‘onchilik siyosatining ildizlari, ishbilarmonlar, yer egalari, chorvadorlar, dindorlar, milliy siyosiy uyushmalar, milliy matbuot qatag‘oni va ushbu qatag‘on oqibatlariga oid masalalarda to‘xtalib o‘tdilar.
Tadbirda qatag‘on qurbonlarining avlodlari ham ishtirok etib, bobolari haqida qimmatli ma’lumotlarni taqdim qildilar.
Tadbir yakunida ma’ruzalar bo‘yicha fikr-munozaralar bildirildi, shuningdek bu kabi tadbirlarni muntazam o‘tkazilishi lozimligi qayd etildi.

A scientific conference titled “Repressions of the people and their consequences” was held at the Law Enforcement Academy
In accordance with the
Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 19, 2024, “On the expansion of work on the study of life and work, perpetuation of the memory of compatriots who became victims of political repression”, the first week of October is observed annually as the week of remembrance of victims of political repressions.
As part of the implementation of this decree, on October 3, 2025, the Law Enforcement Academy, in cooperation with the Institute of history of the Academy of sciences of Uzbekistan, held a scientific conference titled “Repressions of the people and their consequences.
The event was attended by the leadership and staff of the Law Enforcement Academy and the Institute of history, as well as students, researchers, and representatives of the mass media.
In the opening part of the event, the organizers highlighted the historical and spiritual consequences of the years of repression, emphasizing their exceptional importance for national memory and the education of future generations. It was noted that the repressive system primarily targeted the intelligentsia, patriotic and free-thinking youth, including prosecutors: criminal cases were initiated against 150 employees of the prosecution service, 30 of whom were executed.
It was also emphasized that commemorating the victims of repression and widely promoting their courage and ideals are essential factors in preserving national identity and strengthening the moral and spiritual foundations of society. In this regard, the cooperation between the General prosecutor’s office, the Law Enforcement Academy, and the Institute of history of the Academy of Sciences plays a significant role in achieving these noble goals.
The director of the Institute of history, Academician Azamat Ziyo, provided a detailed account of the ongoing research, including the annual nationwide academic readings “Colonialism, repressions, and the nation,traditionally held during the first week of October, as well as the studies dedicated to the history of the Jadid national movement, the identification of victims of repression, and the examination of their lives and activities.
The scholars who spoke at the conference also addressed issues related to the origins of the policy of repression and its consequences for the intelligentsia, entrepreneurs, landowners, herders, religious figures, members of national political organizations, and the national press.
The event was also attended by descendants of the victims of repression, who shared valuable information about their ancestors.
In the concluding part of the conference, discussions and debates took place, during which it was emphasized that such events should be held on a regular basis.