BMT Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamda ARIN-WCA tarmog‘i hamkorligidagi vebinarlar turkumining 4-qismi tashkil etildi
BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (BMT GJB) Mintaqaviy vakolatxonasi hamda G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining Aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN-WCA) Kotibiyati hamkorligida tashkil etilgan turkum vebinarlar davom etmoqda, navbatdagi vebinar “Jinoiy aktivlarni qaytarishda vaqtincha cheklov, musodara va olib qo‘yish choralari” mavzusida o‘tkazildi.
Vebinarda ARIN-WCA tarmog‘i Kotibiyati (Akademiya), Bosh prokuratura, Adliya vazirligi, Istiqbolli loyihalar milliy agentligi, Bojxona qo‘mitasi va Soliq qo‘mitasi vakillari ishtirok etdi.
Navbatdagi vebinarda ekspertlar sifatida Gonkong Mustaqil korrupsiyaga qarshi komissiyasi (ICAC)ning Aktivlarni qaytarish bo‘limi rahbari Sudxir Gidvani va Gonkong Sertifikatlangan buxgalterlar instituti a’zosi Kalvin Yu Xo Min chiqish qilishdi.
Ishtirokchilar aktivlarni vaqtincha cheklash va musodara qilish jarayonida uchraydigan huquqiy muammolar, protsessual choralar qo‘llashda uchinchi shaxslarning qonuniy huquq va manfaatlarini ta’minlash, aktivlar musodarasi bo‘yicha amaliy tajribalar bilan tanishdilar.

Организован четвертый цикл вебинаров, проводимой Управлением ООН по наркотикам и преступности и сетью ARIN-WCA
Продолжается серия вебинаров, организованная региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) совместно с Секретариатом Межведомственной сети по возврату активов стран Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), очередной вебинар проведен на тему: «Временные ограничения, конфискация и изъятие активов при их возврате».
В вебинаре приняли участие представители Секретариата сети ARIN-WCA (Академия), Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Национального агентства перспективных проектов, а также представители Таможенного и Налогового комитетов.
В качестве экспертов на мероприятии выступили руководитель отдела по возврату активов Независимой комиссии по борьбе с коррупцией Гонконга (ICAC) Судхир Гидвани и член Института сертифицированных бухгалтеров Гонконга Калвин Ю Хо Мин.
Участники ознакомились с правовыми проблемами, возникающими в процессе временного ограничения и конфискации активов, мерами по обеспечению законных прав и интересов третьих лиц при применении процессуальных мер, а также с практическим опытом в сфере конфискации активов.