“Til yashasa, millat yashaydi!” mavzusida respublika tanlovi bo‘lib o‘tdi
2025-yilning sentyabr-oktyabr oylarida O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari xodimlari o‘rtasida “Til yashasa, millat yashaydi!” mavzusida respublika tanlovi o‘tkazildi.
Tanlov ikki bosqichdan iborat bo‘lib, unda dastlab hududiy bosqichda “Tizimli tahliliy ish”, “Savodxonlik” hamda “She’riyat” yo‘nalishlari bo‘yicha  g‘olib bo‘lgan 100 nafardan ortiq ishtirokchi yakuniy respublika bosqichida bellashdilar.
Tanlovning barcha bosqichlarida ishtirokchilar taniqli yozuvchi va shoirlar, filologlar, adabiyotshunoslar va boshqa mutaxassislardan iborat hakamlar hayati tomonidan baholandilar.
Tanlovning “Tizimli-tahliliy ish” yo‘nalishi bo‘yicha dastlabki bosqichda g‘olib deb topilgan ishtirokchilar yakuniy bosqichda tahliliy ishni yozishda davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya yetilishi holati va ushbu sohada jamoatchilik nazoratining samarali usullari, davlat tilining amal qilishi bilan bog‘liq muammolarni bartaraf etish yo‘llari va choralari, davlat tilining nufuzi va obro‘sini yanada oshirish bo‘yicha taklif va mulohazalar bildirishdi. Mazkur yo‘nalish bo‘yicha sovrinli o‘rinlar bilan bir qatorda “An’anaviy vaziyat va noan’anaviy yechim” nominatsiyasi g‘olibi ham aniqlandi.
“Savodxonlik” yo‘nalishining dastlabki bosqichida nomzodlar o‘zbek adabiy tili me’yorlari va lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosi doirasida test savollarini yechishlari, yakuniy bosqichda esa yozma ish (diktant) yozishlari belgilangan bo‘lib,  “Eng chiroyli husnixat” nominatsiyasi sohibi aniqlandi.
“She’riyat” yo‘nalishi bo‘yicha tanlovning dastlabki bosqichida nomzodlar “Vatan”, “O‘zbek tili”, “Kasb” kabi mavzularda o‘zlari tanlagan she’riy matnni yoki muallifligidagi she’rni ifodali aytib berdilar. Yakuniy bosqichda esa ishtirokchilar yuqoridagi mavzular doirasida Hay’at tomonidan oldindan taqdim etilgan she’riy matnni ifodali o‘qib, uning mazmunini tahlil qilib berishlari lozim edi. “She’riyat” yo‘nalishida 1, 2 va 3-o‘rin g‘oliblari bilan bir qatorda “Eng jozibali she’riy ifoda” nominatsiyasi sohibi aniqlandi.
Yakuniy bosqich natijalariga ko‘ra, barcha yo‘nalishlar bo‘yicha g‘oliblar va nominatsiya sohibi bo‘lgan xodimlar diplomlar, sovg‘a va boshqa rag‘batlantirish turlari bilan taqdirlanadilar.

A republican competition was held on the topic: "If the language lives, the nation lives!"
In September-October 2025, a republican competition was held among employees of the prosecutor's office of the Republic of Uzbekistan on the topic "If Language Lives, the Nation Lives!."
The competition consisted of two stages, in which more than 100 participants who won in the regional stage in the areas of "Systematic Analytical Work," "Literacy," and "Poetry" competed in the final republican stage.
At all stages of the competition, the participants were evaluated by a panel of judges consisting of famous writers and poets, philologists, literary critics, and other specialists.
In the final stage of the competition, the winners in the "Systematic-Analytical Work" category expressed their opinions and suggestions on the state of compliance with the legislation on the state language when writing the analytical work, effective methods of public control in this area, ways and measures to eliminate problems related to the functioning of the state language, and further enhancing the authority and prestige of the state language. Along with the prizes in this area, the winner of the "Traditional Situation and Non-Traditional Solution" nomination was also determined.
In the initial stage of the "Literacy" direction, it was determined that candidates will solve test questions within the framework of the norms of the Uzbek literary language and the Uzbek alphabet based on the Latin script, and in the final stage, they will write a written work (dictation), and the winner of the "Most Beautiful Calligraphy" nomination will be determined.
In the initial stage of the competition in the "Poetry" direction, the candidates expressively recited their chosen poetic text or their own poem on topics such as "Homeland," "Uzbek Language," "Profession." In the final stage, the participants had to expressively read the poetic text previously submitted by the Committee within the framework of the above topics and analyze its content. In the "Poetry" category, along with the winners of the 1st, 2nd, and 3rd places, the winner of the "Most Attractive Poetic Expression" nomination was determined.
Based on the results of the final stage, the winners and employees of the nominations in all areas will be awarded diplomas, gifts, and other types of incentives.