Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha onlayn seminar
Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish, terrorizm va ommaviy qirol vositalari tarqatilishini moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida mutaxassislarning bilim va malakasini oshirish maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, “O‘zbekiston pochtasi” AJ hamda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamkorligida onlayn seminar tashkil etildi.
Tadbirda “O‘zbekiston pochtasi” AJ hududiy filiallaridagi ichki nazorat tizimi xodimlari hamda Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat inspeksiyasining (“O‘zkomnazorat”) hududiy bo‘lim va bo‘linmalari mutaxassislari ishtirok etdilar.
Akademiya xodimi seminar ishtirokchilariga 2023-yilda O‘zbekiston Respublikasida o‘tkazilgan jinoyat yo‘li bilan topilgan daromadlarni legallashtirish, terrorizm va ommaviy qirol vositalari tarqatilishini moliyalashtirish bilan bog‘liq xatarlarni milliy baholash natijalari hamda bu yo‘nalishdagi xalqaro standartlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Seminar ochiq va konstruktiv muloqot ruhida o‘tdi hamda ishtirokchilarning ushbu sohadagi amaliy ko‘nikmalarini va bilimlarini yanada oshirishga xizmat qildi.

Онлайн семинар по вопросам противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма
В целях повышения профессиональной компетенции специалистов в сфере финансового мониторинга и внутреннего контроля Правоохранительная академия Республики Узбекистан совместно с АО «Узбекистон почтаси» и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре организовала онлайн семинар на тему: «Противодействие легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в сфере почтовой связи».
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники системы внутреннего контроля региональных филиалов АО «Узбекистон почтаси» и специалисты территориальных подразделений Инспекции «Узкомназорат» при Министерстве цифровых технологий.
Сотрудник Академии представил участникам информацию о результатах Национальной оценки рисков, проведенной в Республике Узбекистан в 2023 году, а также о современных тенденциях и международных стандартах в сфере противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма.
Семинар прошел в формате открытого диалога, способствовав обмену практическим опытом и углублению знаний специалистов по вопросам предотвращения финансовых преступлений и обеспечения безопасности в сфере почтовых услуг.