Huquqni muhofaza qilish akademiyasida prokuratura organlariga birinchi marotaba xizmatga qabul qilingan xodimlarni birlamchi ixtisoslashuv shaklida navbatdagi kasbiy qayta tayyorlash kursi o‘quv mashg‘ulotlari yakunlandi.
Kasbiy qayta tayyorlash kursi prokuror-tergov ishi va prokuratura organlarida ish yuritishni tashkil qilish asoslarini o‘qitishga yo‘naltirilgan bo‘lib, masofaviy (elektron) va Akademiyada an’anaviy ta’limdan iborat aralash ta’lim shaklida tashkil etildi.
Kurs dasturida prokuror-tergov ishi va prokuratura organlarida ish yuritishni tashkil qilishning dolzarb masalalariga oid kasbiy ko‘nikmalar bilan bir qatorda umumiy ko‘nikmalarni shakllantirish va rivojlantirishga asosiy e’tibor qaratildi.
Tinglovchilar qonunlar ijrosi ustidan prokuror nazorati, jinoyat huquqi va protsessining dolzarb muammolari, sud ishlarini yuritishda prokuror vakolatini ta’minlash, prokuratura organlarida ishlarni tashkillashtirish, murojaatlar bilan ishlash va ish yuritish, inson huquqlariga oid xalqaro standartlar, kasb etikasi, nutq madaniyati, xodimning psixologik kompetentligi va boshqa modullar doirasida mavzularni o‘zlashtirdilar.

The professional retraining course in the form of primary specialization has been completed
At the Law enforcement academy, training sessions of the regular professional retraining course in the form of primary specialization for employees newly appointed to the prosecution service have been completed.
The professional retraining course was aimed at providing knowledge of the fundamentals of prosecutorial and investigative activities, as well as the organization of clerical work within the prosecution authorities. The course was conducted in a blended learning format, combining distance (electronic) instruction with in-person classes at the Academy.
The curriculum focused not only on professional competencies related to current issues of prosecutorial and investigative work and the organization of office procedures but also on the development of general professional skills.
Participants of the course studied topics concerning prosecutorial supervision over the observance of laws, pressing issues of criminal law and procedure, the exercise of prosecutorial powers in court proceedings, the organization of work within the prosecution service, the handling of citizens’ appeals and documentation management, international human rights standards, professional ethics, speech culture, psychological competence of employees, and other relevant subjects.
The final stage of the professional retraining course was held directly at the Academy in an in-person format, during which participants reinforced the knowledge and skills acquired through distance learning. Trainees who successfully passed the final assessment received diplomas of professional retraining.