Akademiyada Davlat bayrog‘ining 34-yilligi munosabati bilan tadbir o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Davlat bayrog‘i qabul qilinganligining 34-yilligiga bag‘ishlangan bir qator ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etildi.
Shulardan biri sifatida bakalavriat talabalari ishtirokida “Bir vatan, bir el, bir bayroq!” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tadbirga Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti dotsenti, PhD O.Alimardonov ma’ruzachi sifatida taklif etildi.
Uchrashuvda Davlat bayrog‘ining mamlakat mustaqilligi ramzi sifatida qabul qilinishi, uning tarixiy ahamiyati, rang va timsollar orqali xalqimizning shonli o‘tmishi, ezgu orzulari va yuksak kelajakka intilishi ifodalangani haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, yosh avlod ongida vatanparvarlik, fidoyillik, tinchlik va barqarorlik g‘oyalarini mustahkamlashning dolzarbligi alohida ta’kidlandi.
Ma’ruzachi tomonidan davlat ramzlarining tarixiy va ma’naviy mazmunini chuqur anglash, ularga hurmat bilan munosabatda bo‘lish va har bir ramz ortidagi ulug‘ g‘oyalarni to‘g‘ri talqin qilishning ahamiyati haqida fikr-mulohazalar bildirildi.
Tadbir yakunida talabalar Davlat bayrog‘ining tarixi va uning mazmuniga doir o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob oldilar.

An event dedicated to the 34th anniversary of the State Flag was held at the Academy.
A number of spiritual and educational events dedicated to the 34th anniversary of the adoption of the State Flag were organized at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
As one of them, a spiritual and educational meeting was held with the participation of undergraduate students on the topic "One Homeland, One Country, One Flag!." Associate Professor of the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, PhD O. Alimardonov was invited to the event as a lecturer.
At the meeting, detailed information was provided on the adoption of the State Flag as a symbol of the country's independence, its historical significance, and how the colors and symbols express the glorious past, noble dreams, and aspirations of our people for a bright future. The relevance of strengthening the ideas of patriotism, selflessness, peace, and stability in the minds of the younger generation was also emphasized.
The speaker spoke about the importance of a deep understanding of the historical and spiritual content of state symbols, respectful attitude towards them, and the correct interpretation of the great ideas behind each symbol.
At the end of the event, students received comprehensive answers to their questions about the history of the State Flag and its content.