Tadbirning asosiy maqsadi – Konvensiyada nazarda tutilgan jinoiy aktivlarni izlash, vaqtincha cheklash, musodara qilish va qaytarish mexanizmlarini chuqur o‘rganish, shuningdek 55-modda doirasidagi xalqaro o‘zaro huquqiy yordam amaliyotini tahlil qilishdan iborat.
Ushbu tadbirda Markaziy Osiyoning 10 dan ortiq oliy yuridik ta’lim muassasalaridan 70 dan ziyod talabalar ishtirok etadi. Mashg‘ulot doirasida ishtirokchilar Konvensiyaning amaliy ijrosiga oid ilg‘or tajribalar bilan tanishib, davlatlar kesimidagi amaliyotni o‘rganadilar, taqdimotlar tayyorlaydilar va muhokamalar hamda savol-javob sessiyalarida faol ishtirok etadilar.
Ishtirokchilar Avstraliya, Germaniya, Irlandiya, Nigeriya, Shimoliy Makedoniya, Portugaliya, Sloveniya, Janubiy Afrika Respublikasi, Shveysariya, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Qirolligi hamda Amerika Qo‘shma Shtatlarining Konvensiyaning V-bobi, 55-moddasi bo‘yicha tajribasini tahlil qilishlari belgilangan.
Tadbir doirasida talabalar mazkur davlatlarning aktivlarni izlash, vaqtincha cheklash, musodara qilish va qaytarishga oid qonunchiligi, institutsional mexanizmlari va xalqaro hamkorlik amaliyotini o‘rganadilar. Shu bilan birga, ishtirokchilar davlat pozitsiyasini modellashtirish, xalqaro mezonlar asosida bahs olib borish, asosli qarorlar qabul qilish va diplomatik yondoshuvlarni qo‘llash ko‘nikmalarini rivojlantiradilar.
Ushbu tadbir yosh huquqshunoslarning xalqaro huquq, aktivlarni qaytarish va korrupsiyaga qarshi kurash sohalaridagi bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashga, BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasida belgilangan xalqaro standartlarni chuqur anglashga, shuningdek davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini tushunishga xizmat qiladi.
Konvensiyaga tayyorgarlikning birinchi mashg‘uloti Akademiyaning Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta’lim markazi hamda BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi mintaqaviy vakolatxonasi Aksilkorrupsiya bo‘yicha milliy loyiha rahbari Azat Irmanov tomonidan o‘tkazildi.

АНОНС мероприятия «Механизм реализации Конвенции ООН против коррупции: обзор второго цикла»
2 декабря текущего года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках модели Конференции государств – участников Конвенции ООН против коррупции состоится мероприятие на тему: «Механизм реализации Конвенции ООН против коррупции: обзор второго цикла. Глава V, статья 55 Конвенции».
Основная цель мероприятия всестороннее изучение механизмов поиска, временного ограничения, ареста, конфискации и возврата преступных активов, предусмотренных Конвенцией, а также анализ практики международного взаимного правового сотрудничества в контексте статьи 55.
В мероприятии примут участие более 70 студентов из свыше 10 высших юридических образовательных учреждений Центральной Азии. В ходе занятия участники ознакомятся с передовым опытом реализации Конвенции, изучат практику различных государств, подготовят презентации и примут активное участие в обсуждениях и сессиях вопросов-ответов.
Участникам предстоит проанализировать и изучить опыт таких государств, как Австралия, Германия, Ирландия, Нигерия, Северная Македония, Португалия, Словения, Южно-Африканская Республика, Швейцария, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, а также Соединенные Штаты Америки в части реализации статьи 55 главы V Конвенции.
В рамках мероприятия студенты изучат законодательство, институциональные механизмы и практику международного сотрудничества указанных стран в сфере поиска, временного ограничения, конфискации и возврата преступных активов. Кроме того, участники разовьют навыки моделирования позиции государства, ведения дискуссий на основе международных стандартов, принятия обоснованных решений и применения дипломатических подходов.
Мероприятие направлено на укрепление знаний и компетенций молодых юристов в области международного права, возврата активов и противодействия коррупции, глубокое понимание международных стандартов, закреплённых в Конвенции ООН против коррупции, а также механизмов международного сотрудничества между государствами.
Первое занятие по подготовке к Конвенции проведено научно-образовательным центром по противодействию коррупции Академии совместно с национальным менеджером по антикоррупционным проектам Регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности Азатом Ирмановым.