Tadbirning asosiy maqsadi – Konvensiyada nazarda tutilgan jinoiy aktivlarni izlash, vaqtincha cheklash, musodara qilish va qaytarish mexanizmlarini chuqur o‘rganish, shuningdek 55-modda doirasidagi xalqaro o‘zaro huquqiy yordam amaliyotini tahlil qilishdan iborat.
Ushbu tadbirda Markaziy Osiyoning 10 dan ortiq oliy yuridik ta’lim muassasalaridan 70 dan ziyod talabalar ishtirok etadi. Mashg‘ulot doirasida ishtirokchilar Konvensiyaning amaliy ijrosiga oid ilg‘or tajribalar bilan tanishib, davlatlar kesimidagi amaliyotni o‘rganadilar, taqdimotlar tayyorlaydilar va muhokamalar hamda savol-javob sessiyalarida faol ishtirok etadilar.
Ishtirokchilar Avstraliya, Germaniya, Irlandiya, Nigeriya, Shimoliy Makedoniya, Portugaliya, Sloveniya, Janubiy Afrika Respublikasi, Shveysariya, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Qirolligi hamda Amerika Qo‘shma Shtatlarining Konvensiyaning V-bobi, 55-moddasi bo‘yicha tajribasini tahlil qilishlari belgilangan.
Tadbir doirasida talabalar mazkur davlatlarning aktivlarni izlash, vaqtincha cheklash, musodara qilish va qaytarishga oid qonunchiligi, institutsional mexanizmlari va xalqaro hamkorlik amaliyotini o‘rganadilar. Shu bilan birga, ishtirokchilar davlat pozitsiyasini modellashtirish, xalqaro mezonlar asosida bahs olib borish, asosli qarorlar qabul qilish va diplomatik yondoshuvlarni qo‘llash ko‘nikmalarini rivojlantiradilar.
Ushbu tadbir yosh huquqshunoslarning xalqaro huquq, aktivlarni qaytarish va korrupsiyaga qarshi kurash sohalaridagi bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashga, BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasida belgilangan xalqaro standartlarni chuqur anglashga, shuningdek davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini tushunishga xizmat qiladi.
Konvensiyaga tayyorgarlikning birinchi mashg‘uloti Akademiyaning Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta’lim markazi hamda BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi mintaqaviy vakolatxonasi Aksilkorrupsiya bo‘yicha milliy loyiha rahbari Azat Irmanov tomonidan o‘tkazildi.

ANNOUNCEMENT of the event “Mechanism for the implementation of the UN Convention against corruption: second cycle review”
On 2 December of this year, the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan will host an event within the framework of the model Conference of the states parties to the United Nations Convention against corruption (UNCAC) on the topic: “Mechanism for the implementation of the United Nations Convention against corruption: second cycle review. Chapter V, Article 55 of the Convention”.
The main objective of the event is to conduct an in-depth study of the mechanisms for tracing, freezing, seizing, confiscating, and returning criminal assets provided for in the Convention, as well as to analyze the practice of international mutual legal assistance within the framework of Article 55.
The event will bring together more than 70 students from over 10 higher legal education institutions of Central Asia. During the session, participants will familiarize themselves with international best practices on the implementation of the Convention, study the experience of different countries, prepare presentations, and take active part in discussions and question-and-answer sessions.
Participants are expected to analyze and study the experience of the following countries regarding the implementation of Article 55 of Chapter V of the Convention: Australia, Germany, Ireland, Nigeria, North Macedonia, Portugal, Slovenia, the Republic of South Africa, Switzerland, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and the United States of America.
During the event, students will examine the legislation, institutional frameworks, and international cooperation practices of these countries in the areas of asset tracing, freezing, confiscation, and return. In addition, participants will develop skills in state-position modelling, conducting discussions based on international standards, making well-grounded decisions, and applying diplomatic approaches.
This event aims to strengthen the knowledge and competencies of young legal professionals in the fields of international law, asset recovery, and anti-corruption, to deepen their understanding of the international standards established by the United Nations Convention against Corruption, and to enhance their awareness of mechanisms for cooperation between states.
The first preparatory session for the Convention was conducted by the Academy’s scientific-educational center for anti-corruption, together with Azat Irmanov, National anti-corruption project manager of the Regional office of the United Nations office on drugs and crime (UNODC).