Korrupsiyaga qarshi kurashishda gender jihatlarini joriy etishga bag‘ishlangan seminar-trening o‘tkazildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joriy yilning 17 noyabr – 2-dekabr kunlari qator xalqaro tashkilotlar ko‘magida Akademiya tashkil etilganining uch yilligiga bag‘ishlangan akademik dekada bo‘lib o‘tmoqda. Dekada doirasida qonun ustuvorligini mustahkamlash, huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining kasbiy kompetensiyalarini rivojlantirish, zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashish va xalqaro hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan xalqaro, ilmiy-amaliy va o‘quv tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Shu yo‘nalishda joriy yilning 26–27-noyabr kunlari Akademiyada Yevropa Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti (YEXHT)ning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori bilan hamkorlikda “Korrupsiyaga qarshi kurashishda gender jihatlarining konseptual-huquqiy asoslari” mavzusida chuqurlashtirilgan seminar-trening tashkil etildi.
Seminar-trening korrupsiyaga qarshi kurashish va xotin-qizlarni himoya qilish sohalarida faoliyat yuritayotgan davlat organlari, akademik va ta’lim muassasalari, nodavlat notijorat tashkilotlari va boshqa manfaatdor tuzilmalarga gender jihatlarini inobatga olgan holda faoliyatni tashkil etish, xalqaro tajriba va ilg‘or amaliyotlarni o‘rgatish, shuningdek seminar natijalari asosida masofaviy o‘quv kurslarini ishlab chiqish maqsadida o‘tkazildi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Bosh prokuratura, Oliy sud, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Adliya, Ichki ishlar, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirliklari, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi, Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti, Odil sudlov akademiyasi, Toshkentdagi Vestminster universiteti hamda qator oliy ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Seminar-trening YEXHT Kotibiyatining korrupsiya va gender masalalari bo‘yicha xalqaro eksperti doktor Ina Kubbe tomonidan olib borildi. Ma’ruza jarayonida u gender jihatlari inobatga olingan antikorrupsiya siyosatining xalqaro tajribasi, jumladan ishga joylashishda kamsitish holatlari, ta’lim va tibbiyot sohasidagi tenglik muammolari, ijtimoiy yordam olishda huquqlarning cheklanishi kabi dolzarb masalalarni yoritib berdi.
Ikki kunlik seminar-trening yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.
Shuningdek, tadbir barqarorligini ta’minlash maqsadida uning natijalari asosida Akademiya negizida tashkil etilgan Korrupsiyaga qarshi kurashish virtual akademiyasi elektron platformasida barcha davlat organlari va tashkilotlari xodimlari uchun gender va korrupsiya masalalari bo‘yicha masofaviy o‘quv kursi va tegishli o‘quv materiallari ishlab chiqilishi belgilandi.

Семинар-тренинг, посвященный внедрению гендерных аспектов в деятельность по противодействию коррупции
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан с 17 ноября по 2 декабря текущего года при поддержке ряда международных организаций проходит академическая декада, посвященная трехлетию со дня основания Академии. В рамках декады проводятся международные, научно-практические и учебные мероприятия, направленные на укрепление верховенства закона, развитие профессиональных компетенций сотрудников правоохранительных органов, противодействие современным вызовам и расширение международного сотрудничества.
В рамках декады, 26–27 ноября текущего года в Академии при сотрудничестве с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане проведен углубленный семинар-тренинг на тему «Концептуально-правовые основы учета гендерных аспектов в противодействии коррупции».
Семинар-тренинг организован с целью ознакомления государственных органов, академических и образовательных учреждений, неправительственных некоммерческих организаций и других заинтересованных структур, действующих в сферах противодействия коррупции и защиты женщин, с международной практикой и передовым опытом учета гендерных аспектов в деятельности, а также разработки дистанционных учебных курсов по итогам проведенного мероприятия.
В работе семинара приняли участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Агентства по противодействию коррупции, Комитета по делам семьи и женщин, министерств юстиции, внутренних дел, по сокращению бедности и занятости, Академии государственного управления, Института законодательства и правовой политики, Академии правосудия, Вестминстерского университета в Ташкенте, а также ряда высших учебных заведений.
Семинар-тренинг проведен международным экспертом по вопросам коррупции и гендера Секретариата ОБСЕ доктором Иной Куббе. В ходе выступления она представила международный опыт внедрения гендерных аспектов в антикоррупционную политику, в том числе проблемы дискриминации при приеме на работу, вопросы равного доступа к образованию и медицинским услугам, а также ограничения прав при получении социальной помощи.
По завершении двухдневного семинара-тренинга участникам вручены сертификаты.
Кроме того, с целью обеспечения устойчивости результатов мероприятия принято решение о разработке на базе созданной при Академии Виртуальной академии по противодействию коррупции дистанционного учебного курса и соответствующих учебных материалов по вопросам гендера и коррупции для сотрудников всех государственных органов и организаций.