Terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida xalqaro seminar o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida moliyaviy razvedka bo‘linmalari va huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan ikki kunlik xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminar MDH Moliyaviy razvedka bo‘linmalari rahbarlarining Kengashi (SRPFR), MDH Aksilterror markazi (ATS SNG), Jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha Yevroosiyo guruhi (YEAG) va Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-metodik markazi (MUMSFM) bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
Tadbirda Ozarbayjon, Belarus, Qozog‘iston, Rossiya, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonning moliyaviy razvedka bo‘linmalari hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlari xodimlari, shuningdek SRPFR, ATS SNG, YEAG, MUMSFM kabi xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar hamda Huquqni muhofaza qilish akademiyasining vakillari ishtirok etdi.
Seminar doirasida ishtirokchi-davlatlarning hududlarida terrorchilik guruhlarning faoliyatini moliyalashtirish tendensiyalari va dolzarb amaliyotlari hamda pul mablag‘larni yig‘ish va harakatlantirishning zamonaviy texnologiyalari ustidan nazoratni amalga oshirishga doir FATFning standartlarini implementatsiya qilish, «Darknet» tarmoqlarida va kripto-aktivlardan foydalanib sodir etilayotgan terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish tajribasi to‘g‘risida ma’lumot taqdim etildi.
Ishtirokchilar uchun o‘tkazilgan amaliy rolli o‘yinlar davomida terrorchi guruhlar tomonidan pul mablag‘larini yig‘ish va ko‘chirish usullarini aniqlash, hujjatlashtirish va tergov qilish bo‘yicha idoralararo hamkorlik mexanizmlari ishlab chiqildi, bu o‘z navbatida seminarning  amaliy natijadorligini oshirdi.

Международный семинар в сфере противодействия финансированию терроризма
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялся двухдневный международный семинар, направленный на укрепление взаимодействия между подразделениями финансовой разведки и правоохранительными органами в сфере противодействия финансированию терроризма.
Мероприятие организовано совместно с Советом руководителей подразделений финансовой разведки государств – участников Содружества Независимых Государств, Антитеррористическим центром государств – участников СНГ, Евразийской группой по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма, а также Международным учебно-методическим центром финансового мониторинга.
В семинаре приняли участие представители подразделений финансовой разведки и правоохранительных органов Азербайджана, Беларуси, Казахстана, России, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана, а также представители таких профильных международных и региональных структур, как СРПФР, АТЦ СНГ, ЕАГ, МУМЦФМ и Правоохранительной академии Республики Узбекистан.
В ходе семинара рассмотрены современные тенденции и актуальные практики финансирования деятельности террористических групп, а также опыт государств по имплементации стандартов ФАТФ, включая вопросы контроля за использованием современных финансовых технологий, противодействия финансированию терроризма с применением криптоактивов и выявления противоправной деятельности в сетях «Даркнет».
Практическая направленность семинара обеспечена проведением деловых игр, в рамках которых участники отработали механизмы межведомственного взаимодействия при выявлении, документировании и расследовании способов сбора и перемещения денежных средств, используемых террористическими группами.
Проведение двухдневного международного семинара способствовало обмену профессиональным опытом, повышению компетенций участников и укреплению координации усилий в сфере противодействия финансированию терроризма.