Terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida xalqaro seminar o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida moliyaviy razvedka bo‘linmalari va huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan ikki kunlik xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminar MDH Moliyaviy razvedka bo‘linmalari rahbarlarining Kengashi (SRPFR), MDH Aksilterror markazi (ATS SNG), Jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha Yevroosiyo guruhi (YEAG) va Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-metodik markazi (MUMSFM) bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
Tadbirda Ozarbayjon, Belarus, Qozog‘iston, Rossiya, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonning moliyaviy razvedka bo‘linmalari hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlari xodimlari, shuningdek SRPFR, ATS SNG, YEAG, MUMSFM kabi xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar hamda Huquqni muhofaza qilish akademiyasining vakillari ishtirok etdi.
Seminar doirasida ishtirokchi-davlatlarning hududlarida terrorchilik guruhlarning faoliyatini moliyalashtirish tendensiyalari va dolzarb amaliyotlari hamda pul mablag‘larni yig‘ish va harakatlantirishning zamonaviy texnologiyalari ustidan nazoratni amalga oshirishga doir FATFning standartlarini implementatsiya qilish, «Darknet» tarmoqlarida va kripto-aktivlardan foydalanib sodir etilayotgan terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish tajribasi to‘g‘risida ma’lumot taqdim etildi.
Ishtirokchilar uchun o‘tkazilgan amaliy rolli o‘yinlar davomida terrorchi guruhlar tomonidan pul mablag‘larini yig‘ish va ko‘chirish usullarini aniqlash, hujjatlashtirish va tergov qilish bo‘yicha idoralararo hamkorlik mexanizmlari ishlab chiqildi, bu o‘z navbatida seminarning  amaliy natijadorligini oshirdi.

An international seminar on combating the financing of terrorism was held.
A two-day international seminar was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, aimed at strengthening cooperation between financial intelligence units and law enforcement agencies in the field of combating the financing of terrorism.
The seminar was organized in cooperation with the Council of Heads of Financial Intelligence Units of the CIS (SRPFR), the Anti-Terrorist Center of the CIS (ATS SNG), the Eurasian Group on Combating Money Laundering and the Financing of Terrorism (EAG), and the International Training and Methodological Center for Financial Monitoring (MMSFM).
The event was attended by employees of financial intelligence units and law enforcement agencies of Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Russia, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, as well as representatives of international and regional structures such as SRPFR, ATS CIS, EAG, MUMSFM, and the Law Enforcement Academy.
Within the framework of the seminar, information was presented on the trends and current practices in financing the activities of terrorist groups in the territories of the participating states, the implementation of FATF standards for monitoring modern technologies for the collection and movement of funds, and the experience of countering the financing of terrorism committed on darknet networks and using crypto-assets.
During the practical role-playing games held for the participants, mechanisms of interdepartmental cooperation were developed to identify, document, and investigate the methods of collecting and transferring funds by terrorist groups, which, in turn, increased the practical effectiveness of the seminar.
The two-day international seminar will serve to exchange experience in combating the financing of terrorism, enhance the professional potential of participants, and strengthen cooperation.