Korrupsiyaga qarshi kurashish salohiyatini oshirish: prokuratura tergovchilari uchun ixtisoslashtirilgan o‘quv kursi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida viloyatlar va ularga tenglashtirilgan prokuraturalar tergovchilari uchun “Pora olish bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilish va kvalifikatsiya qilish” mavzusida qisqa muddatli o‘quv kursi tashkil etildi. Mazkur o‘quv kursi korrupsiyaga oid jinoyatlarni aniqlash, fosh etish va tergov qilish sohasida tergovchilarning kasbiy bilim va amaliy ko‘nikmalarini oshirishga qaratilgan.
O‘quv mashg‘ulotlari davomida tinglovchilarga pora olish jinoyatlarini aniqlashga qaratilgan tezkor-qidiruv tadbirlarini o‘tkazish, kriminalistik bilimlardan foydalangan holda jinoyatlarni ochish, tezkor tadbirlarni amalga oshirish tartibi hamda pora olish fakti bo‘yicha qonuniy protsessual qaror qabul qilish masalalari yoritildi. Shuningdek, pora olish jinoyatlarini tergov qilish metodikasi, tergov faoliyatida psixologik bilimlarning o‘rni va ahamiyati, raqamli kriminalistikaning korrupsiyaga oid jinoyatlarni tergov qilishdagi roliga alohida e’tibor qaratildi.
Kurs doirasida pora olish bilan bog‘liq jinoyatlarni kvalifikatsiyalashda uchraydigan muammolar, tijoratda pora evaziga og‘dirib olishning jinoyat huquqiy tavsifi va kvalifikatsiyaviy belgilari, shuningdek korrupsiyaviy jinoyatlarning oldini olish masalalari ham atroflicha muhokama qilindi.
O‘quv kursi interaktiv formatda o‘tkazilib, tinglovchilar tergov amaliyotida uchraydigan dolzarb masalalar yuzasidan mutaxassislardan atroflicha javoblar olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

Повышение потенциала противодействия коррупции: специализированный учебный курс для следователей прокуратуры
В Правоохранительной академии завершился краткосрочный учебный курс для следователей областных и приравненных к ним прокуратур на тему «Расследование и квалификация преступлений, связанных со взяточничеством», направленный на повышение профессиональных компетенций в сфере противодействия коррупционным правонарушениям.
В рамках учебных занятий слушателям представлены современные подходы к выявлению и расследованию взяточничества, включая вопросы проведения оперативно-розыскных мероприятий, применения криминалистических и психологических знаний в следственной деятельности, а также использования возможностей цифровой криминалистики при раскрытии коррупционных преступлений. Особое внимание уделено порядку проведения оперативных мероприятий, принятию законных процессуальных решений по фактам получения взятки и актуальным проблемам квалификации соответствующих деяний.
Отдельный блок курса посвящен уголовно-правовой характеристике и квалификационным признакам коммерческого подкупа, а также мерам предупреждения коррупционных преступлений с учетом современной правоприменительной практики.
Учебный курс проходил в интерактивном формате, что позволило участникам обсудить практические ситуации, возникающие в следственной деятельности, и получить исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы от экспертов и преподавателей.