Xotira va faxr: Qurolli Kuchlar muzeyiga tashrif
Vatan himoyachilari kuniga bag‘ishlangan tadbirlar doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bakalavriatining birinchi kurs talabalari O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Davlat muzeyiga tashrif buyurdilar.
Mazkur tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad talabalarda harbiy-vatanparvarlik ruhini shakllantirish, milliy armiya tarixi va unga bo‘lgan hurmatni yuksaltirish, shuningdek mamlakatimizda mudofaa va xavfsizlik sohalarida amalga oshirilayotgan jarayonlar haqida keng tasavvur hosil qilishdan iborat bo‘ldi.
Muzeyda talabalar O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining tashkil topishi va rivojlanish tarixi, erishilgan yutuqlar hamda milliy xavfsizlikni ta’minlashdagi o‘rni bilan tanishdilar. Shuningdek, zamonaviy harbiy texnika, qurol-yarog‘lar va maxsus vositalarga bag‘ishlangan ekspozitsiyalar talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Tadbir doirasida «Milliy armiya – mening faxrim va iftixorim!» shiori ostida Faxriylar kengashi vakillari – katta xizmat va hayotiy tajribaga ega, yillar davomida milliy armiya saflarida turli lavozimlarda xizmat qilgan ofitserlar bilan uchrashuv ham tashkil etildi. Uchrashuv davomida ular harbiy xizmat tajribalari, kasbiy mas’uliyat va Vatanga sadoqat haqida so‘zlab berdilar hamda talabalarni qiziqtirgan savollarga javob qaytardilar.
Talabalarda vatanparvarlik tuyg‘usini mustahkamlash, milliy armiyaga bo‘lgan hurmatni oshirish va fuqarolik mas’uliyatini shakllantirishga qaratilgan bunday ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni Akademiyada kelgusida ham tizimli va doimiy ravishda tashkil etish rejalashtirilgan.

Memory and Honor: Visit to the Armed Forces Museum
Within the framework of events dedicated to Defender of the Fatherland Day, first-year undergraduate students of the Law Enforcement Academy visited the State Museum of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan.
The main purpose of this visit was to form a military-patriotic spirit in students, to increase respect for the history of the national army, as well as to form a broad understanding of the processes being carried out in the field of defense and security in our country.
In the museum, students got acquainted with the history of the formation and development of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, their achievements and role in ensuring national security. Also, the expositions dedicated to modern military equipment, weapons, and special means aroused great interest among the students.
Within the framework of the event, under the motto "National Army - my pride and glory!," a meeting was also organized with representatives of the Council of Veterans - officers with extensive service and life experience who have served in various positions in the ranks of the national army for many years. During the meeting, they spoke about military service experience, professional responsibility, and devotion to the Motherland, and answered students' questions.
Such spiritual and educational events, aimed at strengthening the sense of patriotism among students, increasing respect for the national army, and forming civic responsibility, are planned to be organized systematically and regularly at the Academy in the future.