Doktorlik dissertatsiyasi himoyasi
2018 yil 24 dekabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi 12.00.07 – “Sud hokimiyati. Prokuror nazorati. Huquqni muhofaza qilish faoliyatini tashkil etish. Advokatura” ixtisosligi bo'yicha Ilmiy kengashning navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Yig'ilishda mustaqil izlanuvchi J.X.Abdurahmonxo'jaevning “O'zbekistonda sudyalar korpusini shakllantirishni takomillashtirish va ularning mustaqilligini ta'minlash” mavzusidagi yuridik fanlar bo'yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Dissertatsiyani himoya qilish jarayoni ilmiy munozara tarzida, yuksak talabchanlik, qat'iylik, ilmiy axloq-odobga rioya etilgan holda o'tdi. Kengash a'zolari tomonidan dissertatsiyadagi aksariyat ilmiy va amaliy xulosalar hamda tavsiyalarning asoslanganligi alohida e'tirof etildi.
Ushbu ilmiy ish Bosh prokuratura Akademiyasida 12.00.07 – “Sud hokimiyati. Prokuror nazorati. Huquqni muhofaza qilish faoliyatini tashkil etish. Advokatura” ixtisosligi bo'yicha himoya qilingan birinchi tadqiqot ishi bo'ldi.
Shu bilan birga, yig'ilishda Bosh prokuratura Akademiyasi huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi Ilmiy kengashning yillik hisoboti ko'rib chiqildi va tasdiqlandi.

Защита докторской диссертации
24 декабря 2018 года состоялось очередное заседание Научного совета по присуждению ученых степеней по специальности 12.00.07 – “Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура” при Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
На заседании обсуждена диссертационная работа на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам на тему «Совершенствование формирования судейского корпуса и обеспечение его независимости в Узбекистане» самостоятельного соискателя Ж.Х.Абдурахмонхужаева.
Защита диссертации прошла в форме научной дискуссии с соблюдением высокой требовательности и строгости, научного этикета. Членами совета проведен анализ и подчеркнута обоснованность большинства научных и практических заключений и рекомендаций, представленных в диссертации.
Упомянутая научная работа стала первой исследовательской работой, защита которой прошла в Академии Генеральной прокуратуры по специальности 12.00.07 – “Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура”.
Также, на заседании рассмотрен и утвержден годовой отчет Научного совета по присуждению ученых степеней при Академии Генеральной прокуратуры.