Raqamli rivojlanish va kitobxonlik: Akademiya va “E-LINE press” o‘rtasidagi hamkorlikning yangi bosqichi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Raqamli prokuratura 2030 strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-204-sonli Farmoni va 2026-yil 15-yanvardagi “Kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va aholi o‘rtasida kitob o‘qishga qiziqishni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-9-sonli Qarori ijrosi yuzasidan Akademiya tomonidan izchil tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Akademiya kutubxonasini raqamlashtirish jarayonlarini chuqurlashtirish, shuningdek, Akademiya nashrlari nufuzini yanada oshirish bilan bog‘liq masalalar yuzasidan Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari A.Odinayev boshchiligida “E-LINE press” kompaniyasi vakillari bilan ishchi amaliy uchrashuvi o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida Akademiyada axborot resurslari ko‘lamini kengaytirish, kutubxona faoliyatiga zamonaviy texnologik uskuna va vositalarni joriy etish, axborot resurslaridan foydalanishda sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash, jumladan, foydalanuvchilarga inson omilisiz xizmat ko‘rsatish, shuningdek, davriy nashrlarni xalqaro indeksatsiya qilinishini ta’minlash va boshqa sohalarda o‘zaro hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
Muzokara natijasiga ko‘ra, hamkorlikning istiqbollari, yo‘nalishlari vazifa va muddatlar haqida kelishib olindi.
Mazkur uchrashuv Akademiyaning ushbu sohasidagi faoliyatiga innovatsion texnologiyalarni joriy etilishini jadallashtirish va kengaytirish, talabalar va xodimlarga adabiyot va boshqa resurslardan foydalanishni yanada qulaytirishni ta’minlashga qaratilgan navbatdagi qadamlardan biri hisoblanadi.

Digital Development and Reading: A New Stage of Cooperation between the Academy and E-LINE Press
In pursuance of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 3, 2025 No. UP-204 "On Approving the Strategy for the Development of the Digital Prosecutor's Office 2030 and Measures for its Effective Implementation" and the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 15, 2026 No. PP-9 "On Measures to Develop a Culture of Reading and Increase Interest in Reading among the Population," the Academy is carrying out consistent activities.
A working meeting was held with representatives of the "E-LINE press" company, headed by the Deputy Head of the Academy, A. Odinayev, on issues related to deepening the digitalization of the Academy's library, as well as further enhancing the prestige of the Academy's publications.
During the meeting, opportunities for cooperation were discussed in such areas as expanding the scope of information resources at the Academy, introducing modern technological equipment and tools into library activities, using artificial intelligence technologies in the use of information resources, including providing services to users without human intervention, as well as ensuring the international indexation of periodicals and other areas.
As a result of the negotiations, the prospects, directions, tasks, and deadlines for cooperation were agreed upon.
This meeting is one of the next steps aimed at accelerating and expanding the introduction of innovative technologies into the activities of the Academy in this area, further facilitating access to literature and other resources for students and staff.