Raqamli rivojlanish va kitobxonlik: Akademiya va “E-LINE press” o‘rtasidagi hamkorlikning yangi bosqichi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Raqamli prokuratura 2030 strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-204-sonli Farmoni va 2026-yil 15-yanvardagi “Kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va aholi o‘rtasida kitob o‘qishga qiziqishni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-9-sonli Qarori ijrosi yuzasidan Akademiya tomonidan izchil tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Akademiya kutubxonasini raqamlashtirish jarayonlarini chuqurlashtirish, shuningdek, Akademiya nashrlari nufuzini yanada oshirish bilan bog‘liq masalalar yuzasidan Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari A.Odinayev boshchiligida “E-LINE press” kompaniyasi vakillari bilan ishchi amaliy uchrashuvi o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida Akademiyada axborot resurslari ko‘lamini kengaytirish, kutubxona faoliyatiga zamonaviy texnologik uskuna va vositalarni joriy etish, axborot resurslaridan foydalanishda sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash, jumladan, foydalanuvchilarga inson omilisiz xizmat ko‘rsatish, shuningdek, davriy nashrlarni xalqaro indeksatsiya qilinishini ta’minlash va boshqa sohalarda o‘zaro hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
Muzokara natijasiga ko‘ra, hamkorlikning istiqbollari, yo‘nalishlari vazifa va muddatlar haqida kelishib olindi.
Mazkur uchrashuv Akademiyaning ushbu sohasidagi faoliyatiga innovatsion texnologiyalarni joriy etilishini jadallashtirish va kengaytirish, talabalar va xodimlarga adabiyot va boshqa resurslardan foydalanishni yanada qulaytirishni ta’minlashga qaratilgan navbatdagi qadamlardan biri hisoblanadi.

Цифровое развитие и культура чтения: новый этап взаимодействия Академии и «E-LINE press»
В рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 3 ноября 2025 года № УП–204 «Об утверждении Стратегии
«Цифровая прокуратура – 2030» и мерах по ее эффективной реализации», а также постановления Президента Республики Узбекистан от 15 января 2026 года № ПП–9 « О мерах по развитию культуры чтения и повышению интереса к чтению книг среди населения», Академией на системной основе проводятся соответствующие мероприятия.
В целях углубления процессов цифровизации библиотечной деятельности Академии, а также повышения авторитета и востребованности академических изданий под руководством заместителя начальника Академии А.Одинаева состоялась рабочая практическая встреча с представителями компании «E-LINE press».
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения спектра информационных ресурсов Академии, внедрения в деятельность библиотеки современных технологических устройств и средств, применения технологий искусственного интеллекта при использовании информационных ресурсов, в том числе организации обслуживания пользователей без участия человеческого фактора, а также обеспечения международной индексации периодических изданий и возможности сотрудничества по другим направлениям.
По итогам переговоров были согласованы перспективы и направления сотрудничества, а также определены соответствующие задачи и сроки их реализации.
Данная встреча стала очередным шагом, направленным на ускорение и расширение внедрения инновационных технологий в данной сфере деятельности Академии, а также на создание более удобных условий для использования студентами и сотрудниками литературы и иных информационных ресурсов.