O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-yanvardagi “Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish yo‘nalishida yaxlit manzilli ishlash tizimini joriy etishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-1-son hamda “2026-yilda respublika mahallalarida jinoyatchilikning barvaqt profilaktikasi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-2-son qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida, Akademiya ishchi guruhi tomonidan “ilmiy xulosa – tavsiya – natija” tamoyili asosida hududlarga chiqilib, mahallalardagi kriminogen vaziyat komleks o‘rganilmoqda.
Jumladan, ishchi guruh a’zolari Huquqni muhofaza qilish akademiyasiga nomma-nom biriktirilgan Jizzax viloyatining Jizzax shahri va Sh.Rashidov, Baxmal, G‘allaorol, Do‘stlik, Zomin, Mirzacho‘l, Paxtakor tumanlarining uch yildan buyon “qizil” toifada qolayotgan 16 ta mahallasiga borib, huquqbuzarlik va jinoyatlarni o‘z vaqtida aniqlash hamda ularning oldini olish masalalari ilmiy yondashuvlar asosida o‘rganildi.
Ishchi guruh tomonidan mazkur mahallalardagi kriminogen vaziyatga ta’sir etuvchi sabab va omillar, jinoyat sodir etilishiga zamin yaratayotgan shart-sharoitlar, ijtimoiy-maishiy muammolar hamda profilaktik ishlar holati chuqur o‘rganildi.
Shuningdek, mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish, huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan kunlik va muddatli tadbirlar samaradorligi tahlil qilinib, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.
O‘rganish natijalari asosida aholi gavjum joylarda nazorat tadbirlarini kuchaytirish, huquqiy targ‘ibot ishlarini faollashtirish, sayyor sud majlislari tashkil etish, viktimologik profilaktika choralarini amalga oshirish hamda kiberjinoyatlardan jabrlanish xavfini kamaytirishga qaratilgan ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqildi.
Mazkur taklif va tavsiyalar umumlashtirilib, kelgusida kriminogen vaziyatni yaxshilashga qaratilgan yo‘l xaritalariga kiritish uchun mas’ullarga taqdim etildi.
Ta’kidlash joizki, akademiya mutaxassislari tomonidan hududdagi kriminogen vaziyatning kundalik tahlili asosida ishlab chiqilgan takliflari mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish hamda huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samarasining yuksalishiga o‘zining ijobiy hissa qo‘shmoqda.

В махаллях Джизакской области проводится научно обоснованное изучение криминогенной обстановки
В целях обеспечения исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года № ПП-1 «О дополнительных мерах по внедрению целостной системы адресной работы в направлении создания безопасной среды в махаллях республики» и № ПП-2 «Об организационных мерах по дальнейшему повышению эффективности ранней профилактики преступности в махаллях республики в 2026 году» рабочей группой Академии осуществляются выезды в регионы и проводится научно обоснованное изучение криминогенной обстановки в махаллях на основе принципа «научное заключение – рекомендация – результат».
В частности, членами рабочей группы проведено изучение вопросов своевременного выявления правонарушений и преступлений, а также их профилактики в 16 махаллях, на протяжении трех лет остающихся в «красной» категории, города Джизака, а также Ш.Рашидовского, Бахмальского, Галляаральского, Дустликского, Зааминского, Мирзачульского и Пахтакорского районов Джизакской области, закрепленных за Правоохранительной академией.
Рабочей группой глубоко изучены причины и факторы, влияющие на криминогенную обстановку в указанных махаллях, условия, способствующие совершению преступлений, социально-бытовые проблемы, а также состояние профилактической работы.
Кроме того, проанализирована эффективность ежедневных и среднесрочных мероприятий, направленных на создание безопасной среды и предупреждение правонарушений в махаллях, по итогам чего даны практические рекомендации по устранению выявленных недостатков.
На основе результатов изучения разработаны научно обоснованные предложения по усилению контрольных мероприятий в местах массового пребывания населения, активизации правовой пропаганды, организации выездных судебных заседаний, реализации мер виктимологической профилактики, а также снижению риска вовлечения граждан в киберпреступления.
Указанные предложения и рекомендации были обобщены и представлены ответственным органам для включения в дорожные карты, направленные на дальнейшее улучшение криминогенной обстановки.
Следует отметить, что предложения, разрабатываемые специалистами Академии на основе ежедневного анализа криминогенной обстановки в регионах, вносят положительный вклад в повышение эффективности системы создания безопасной среды и профилактики правонарушений в махаллях.