Jinoyat qonunchiligini takomillashtirish bo'yicha ishlar davom etmoqda
Jinoyat qonunchiligini takomillashtirish borasida olib borilayotgan ishlar doirasida Birlashgan millatlar tashkiloti Giyohvandlik va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasining (GJB) Markaziy Osiyodagi Hududiy vakolatxonasi ko'magida xorijiy ekspert sifatida Qozog'iston, Qirg'iziston va boshqa davlatlarning jinoyat qonunchiligini takomillashtirishda ishtirok etib kelgan Huquqiy siyosat tadqiqotlar Markazining katta huquqiy maslahatchisi Dmitriy Nurumov (Qozog'iston) jalb etilgan.
Ma'lumot uchun: D.Nurumov yuridik fanlari nomzodi, Markaziy Osiyoda huquqiy islohotlarning dolzarb masalalariga bag'ishlangan 20 ta nashr ishlarining muallifi, YEXHT
milliy ozchilik masalalari bo'yicha Oliy komissarining katta maslahatchisi lavozimida ishlagan (Gaaga sh. Niderlandiya).
D.Nurumov o'z tashrifi davomida joriy yilning 27-29 dekabr kunlari O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksini isloh qilish, jumladan, jinoyatlarni tasniflash, qilmishlar toifasini kiritish, jazo tayinlash, jinoyatlar retsidivi va takroriyligi hamda jinoyat qonunchiligining boshqa institutlari masalalarida maslahatlar berdi.
Ishchi guruh a'zolari bilan uchrashuv tashkil etilib, unda jinoyat qonunchiligini takomillashtirishning nazariy va amaliy jihatlari muhokama qilindi.

Работа по совершенствованию уголовного законодательства продолжается
В рамках работы по совершенствованию уголовного законодательства при содействии Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии, в качестве зарубежного эксперта привлечен старший правовой советник Центра исследования правовой политики Дмитрий Нурумов (Казахстан), принимавший участие в разработке уголовного законодательства Казахстана, Кыргызстана и других стран.
Справочно: Д.Нурумов является кандидатом юридических наук, автором 20 публикаций по актуальным вопросам правовой реформы в Центральной Азии, работал в качестве старшего советника Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств (г. Гаага, Нидерланды).
В ходе пребывания в период 27-29 декабря сего года Д.Нурумов оказал консультационное содействие в вопросах реформирования Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в том числе классификации преступлений, введения категории проступков, назначения наказания, рецидива и повторности преступлений и других институтов уголовного законодательства.
Состоялись встречи эксперта с членами рабочей группы, где обсуждены теоретические и практические аспекты совершенствования уголовного законодательства.