O‘zbekiston Respublikasining «Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida»gi Qonuniga ilmiy-amaliy sharh nashr etildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi yetakchi mutaxassislardan iborat mualliflar jamoasi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasining «Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida»gi Qonuniga ilmiy-amaliy sharh nashr etildi.
Mazkur sharh qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotidagi so‘nggi o‘zgarishlar, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi xalqaro standartlarni hisobga olgan holda, shuningdek, jamiyat va davlat oldida turgan huquq-tartibotni mustahkamlash hamda samarali boshqaruvni ta’minlash sohasidagi vazifalarni chuqur anglagan holda tayyorlangan.
Ilmiy-amaliy sharhda Qonunning barcha moddalari izchil tahlil qilinib, ularning yuridik tabiati ochib berilgan hamda korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha amaliy yo‘naltirilgan tushuntirishlar keltirilgan.
Sharh korrupsiyaga qarshi siyosatni amalda tatbiq etuvchi mutaxassislar uchun muhim yo‘riqnoma bo‘lishi, shuningdek, korrupsiya tahdidlariga huquqiy choralar ko‘rish mexanizmlari bilan qiziquvchi keng kitobxonlar ommasi uchun asosiy manba vazifasini o‘tashi ko‘zda tutilgan.
Ushbu sharhning maqsadi O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonuni qoidalarini chuqur, tizimli va amaliy yo‘naltirilgan tahlil qilish, uning normalarining ma’nosi, mazmuni va yuridik tabiatini ochib berish, ularni xalqaro standartlar bilan taqqoslash, shuningdek, huquqni qo‘llash amaliyotida ularni qo‘llash imkoniyatlarini ko‘rsatishdan iborat.
Sharhning har bir bo‘limi asosiy tushunchalar, mexanizmlar va huquqiy institutlarning chuqur tahlili bilan ta’minlangan.
Mazkur sharh o‘zida ilmiy tahlil va amaliy tajribani uyg‘unlashtirgan bo‘lib, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi mutaxassislar, professor-o‘qituvchilar, doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, sud va huquqni muhofaza qilish organlar xodimlari, tadqiqotchilar, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi ekspertlar uchun mo‘ljallangan.
Sharh korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonunchilikni bir xil va asosli qo‘llashga ko‘maklashish, korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati samaradorligini oshirish hamda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabat madaniyatini shakllantirishga xizmat qiladi.

Опубликован научно-практический комментарий к Закону Республики Узбекистан «О противодействии коррупции»
Правоохранительной академией Республики Узбекистан совместно с авторским коллективом, включающим ведущих специалистов в сфере противодействия коррупции, опубликован научно-практический комментарий к Закону Республики Узбекистан «О противодействии коррупции».
Комментарий подготовлен с учетом последних изменений национального законодательства и правоприменительной практики, а также международных стандартов в области противодействия коррупции. При его разработке особое внимание уделено современным вызовам и задачам, стоящим перед обществом и государством в сфере укрепления правопорядка и повышения эффективности государственного управления.
В научно-практическом комментарии последовательно проанализированы все статьи Закона, раскрыта их правовая природа, содержание и системные взаимосвязи, а также даны практико-ориентированные разъяснения по ключевым направлениям антикоррупционной деятельности.
Комментарий ориентирован на использование в качестве практического руководства для специалистов, непосредственно реализующих антикоррупционную политику, а также как системный источник для широкого круга читателей, интересующихся правовыми механизмами предупреждения и противодействия коррупционным проявлениям.
Цель комментария заключается в углубленном, комплексном и практико-ориентированном анализе положений Закона Республики Узбекистан «О противодействии коррупции», раскрытии смысла, содержания и юридической природы его норм, их сопоставлении с международными стандартами и демонстрации возможностей применения в правоприменительной практике.
Каждый раздел комментария сопровождается развернутым анализом ключевых понятий, правовых институтов и механизмов реализации антикоррупционных мер.
Настоящий научно-практический комментарий сочетает в себе фундаментальный научный подход и обобщённый практический опыт и адресован специалистам в сфере противодействия коррупции, профессорско-преподавательскому составу, докторантам, самостоятельным соискателям, сотрудникам судебных и правоохранительных органов, исследователям и экспертам.
Комментарий направлен на содействие единообразному и обоснованному применению законодательства о противодействии коррупции, повышение эффективности антикоррупционной политики и формирование в обществе культуры нетерпимого отношения к коррупции.