Tuman prokurorlarining o'rinbosarlari uchun malaka oshirish kurslari
Joriy yilning 29 dekabr kuni tuman (shahar) prokurorlarining o'rinbosarlari uchun tadbirkorlik va investitsiyalarni huquqiy himoya qilishga doir sohaviy faoliyati mavzusidagi malaka oshirish kurslari yakunlandi.
Kurslar dasturi tadbirkorlik va investitsiyalarni huquqiy himoya qilish bo'yicha respublikada amalga oshirilayotgan islohotlar va bu borada prokuratura organlari oldida turgan dolzarb vazifalarni atroflicha o'rganish, mavjud bo'lgan tizimli muammo va kamchiliklarni tahlil qilish asosida shakllantirildi.
Tadbirkorlik subyektlarining huquq va qonuniy manfaatlari hamda investitsiyalarni huquqiy himoya qilishda prokuratura organlari faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan ushbu kurslar jarayoniga O'zbekiston savdo-sanoat palatasi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko'maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo'mitasi hamda Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi mutaxassislari jalb qilindi. Mashg'ulotlarda pinbord, kichik guruhlarda ishlash, guruh taqdimotlari va keys-stadi kabi interfaol o'qitish metodlaridan samarali foydalanildi.
Kurslar doirasida sayyor o'quv mashg'ulotlariga alohida e'tibor qaratilib, tinglovchilarga joylarda tadbirkorlik va investitsiyalarni jalb qilish sohasi bo'yicha ijobiy tajribalar bilan tanishish imkoniyati yaratildi.

Курсы повышения квалификации заместителей прокуроров районов
29 декабря т.г. завершены курсы повышения квалификации заместителей прокуроров районов (городов) по тематике правовой защиты предпринимательства и инвестиций.
Программа курсов разработана на основе всестороннего изучения осуществляемых реформ в области правовой защиты предпринимательства и инвестиций, актуальных задач, стоящих перед органами прокуратуры, анализа существующих системных проблем и недостатков в их деятельности.
В работе курсов, направленных на повышение эффективности деятельности органов прокуратуры в области защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства, правовой защиты инвестиций, приняли участие представители Торгово-промышленной палаты, Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции. В ходе занятий использованы такие интерактивные методы обучения как пинборд, работа в малых группах, групповые представления и кейс-стади.
В рамках курсов большое внимание уделено проведению выездных учебных занятий на местах для ознакомления слушателей с положительным опытом в сфере развития предпринимательства и привлечения инвестиций.