Dual ta’lim amalda: bo‘lajak tergovchi va prokurorlarning amaliyotga yo‘naltirilgan tayyorgarligi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida ta’lim sifatini oshirish, nazariy bilimlarni amaliyot bilan uyg‘unlashtirishga qaratilgan dual ta’lim tizimi izchil ravishda amalga oshirilmoqda
Mazkur tizim doirasida Akademiya bakalavriati “Tergov faoliyati” ta’lim yo‘nalishining ikkinchi va uchinchi kurslarida tahsil olayotgan 429 nafar talaba Toshkent shahri hamda Toshkent viloyatidagi Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmalari huzuridagi tergov bo‘linmalarida dual ta’lim mashg‘ulotlarida ishtirok etmoqda. Shuningdek, “Prokurorlik faoliyati” ta’lim yo‘nalishida tahsil olayotgan 142 nafar talaba poytaxt va Toshkent viloyati tuman prokuraturalarida amaliy mashg‘ulotlarni o‘tamoqda.
Talabalar tajribali prokurorlar va tergovchilar rahbarligida, shuningdek, Akademiyadan biriktirilgan amaliyot rahbarlari ko‘magida amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etib, o‘z kasbiy bilim, ko‘nikma va malakalarini mustahkamlab bormoqdalar.
Fuqarolar murojaatlarini qabul qilish va ko‘rib chiqish, fuqarolar qabulini tashkil etish, protsessual hujjatlarni rasmiylashtirish va tahlil qilish, hodisa joyini ko‘zdan kechirish, shuningdek, boshqa zarur protsessual harakatlarda bevosita ishtirok etish orqali talabalarning amaliy tajribasi hamda kasbiy salohiyati izchil shakllantirilmoqda.

Дуальное обучение в действии: практико-ориентированная подготовка будущих следователей и прокуроров
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан последовательно реализуется дуальная система обучения, направленная на повышение качества образования и гармоничное сочетание теоретических знаний с практикой.
В рамках данной системы 429 студентов бакалавриата 2–3 курсов, обучающихся по направлению «Следственная деятельность», участвуют в дуальных занятиях в следственных подразделениях, действующих в составе управлений по координации деятельности органов внутренних дел города Ташкента и Ташкентской области. Кроме того, 142 студента, обучающихся по направлению «Прокурорская деятельность», проходят дуальные занятия в районных прокуратурах столицы и Ташкентской области.
Практические занятия проводятся под руководством опытных прокуроров и следователей, а также при содействии закреплённых от Академии руководителей практики. Это позволяет студентам последовательно укреплять профессиональные знания, навыки и компетенции.
Путем непосредственного участия в приеме и рассмотрении обращений граждан, организации приема граждан, подготовке и анализе процессуальных документов, осмотре места происшествия, а также в иных необходимых процессуальных действиях обеспечивается системное формирование практического опыта и профессионального потенциала будущих специалистов.