Joriy yilning 5 yanvar kuni Toshkent shahar Chilonzor tuman prokuraturasida Akademiyaning Jinoyatlarning sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish markazi xodimlari tomonidan tuman huquqni muhofaza qiluvchi idoralari hamda keng jamoatchilik ishtirokida jamoat xavfsizligini ta'minlash sohasida davlat organlari, tashkilotlar va jamoatchilik tuzilmalarining faoliyati tashkil etilishi va muvofiqlashtirilishini ta'minlash bo'yicha yig'ilish o'tkazildi.
Mazkur tadbir O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 24 dekabrdagi «Jamoat xavfsizligini ta'minlash samaradorligini oshirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida»gi PQ-4075-sonli Qaroriga asosan jamoat xavfsizligini ta'minlashda prokuratura organlari oldiga qo'yilgan yangi vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida tashkillashtirildi.
Yig'ilishda tuman prokuraturasi, ichki ishlar, sog'liqni saqlash, bandlik va mehnat munosabatlari, ta'lim organlari, xotin-qizlar qo'mitasi, o'zini-o'zi boshqarish organlari, “Nuroniy” jamg'armasi, Yoshlar ittifoqi va diniy soha vakillari ishtirok etdi.
Yig'ilish ishtirokchilari tumandagi jinoyatchilik holatini muhokama qilib, jinoyatlarni oldini olish va unga qarshi kurashish hamda jamoat xavfsizligini ta'minlash mexanizmlari, jinoiy-huquqiy statistikani yuritish va jinoyatlarni tahlil qilish jarayoni, huquqbuzarliklar profilaktikasi yuzasidan batafsil ma'lumot olishdi.
Tadbir  jarayonida diniy soha vakillarining muqaddam sudlangan  hamda huquqbuzarliklar sodir etishga moyil bo'lgan shaxslar bilan tarbiyaviy ishlar olib borishlari, fuqarolarga qonunga hurmat va qonun buzilishining har qanday ko'rinishiga murosasizlik munosabatini singdirish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash masalalariga alohida e'tibor qaratildi.

Обсуждены вопросы координации деятельности государственных органов и общественных формирований в сфере обеспечения общественной безопасности
5 января текущего года в прокуратуре Чиланзарского района г.Ташкента работниками Центра системного анализа и исследования причин совершения преступлений Академии Генеральной прокуратуры проведена встреча с представителями правоохранительных органов и широкой общественности района по вопросу обеспечения организации и координации деятельности государственных органов, организаций и общественных формирований в сфере обеспечения общественной безопасности.
Мероприятие организовано во исполнение поставленных задач перед органами прокуратуры Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 декабря 2018 года №ПП-4075 «О дополнительных мерах по повышению эффективности обеспечения общественной безопасности».
В заседании участвовали представители органов прокуратуры, внутренних дел, здравоохранения, занятости и трудовых отношений, образования, комитета женщин, органов самоуправления граждан, Фонда «Нуроний», Союза молодежи и представители духовенства Чиланзарского района.
Участники заседания обсудили текущее состояние дел по предупреждению преступности и обеспечения общественной безопасности в районе, получили подробную информацию о механизмах борьбы с преступностью, профилактики правонарушений и ведения уголовно-правовой статистики.
Особое внимание уделено обсуждению вопросам привлечения представителей духовенства в оказании воспитательного воздействия на ранее судимых и иных лиц, состоящих в группе риска, склонных к совершению правонарушений, привитие гражданам уважения к закону, нетерпимости к любым проявлениям нарушений законодательства, уважительного отношения к национальным и общечеловеческим ценностям.
Кроме того, определены конкретные мероприятия и задачи, направленные на осуществление эффективной деятельности в сфере обеспечения общественной безопасности.