Qoraqalpog'iston Respublikasi prokuraturasi organlari xodimlari uchun seminar tashkil etildi
O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi tomonidan Qoraqalpog'iston Respublikasi prokuraturasi organlari xodimlarining bilimi, kasbiy tayyorgarligi va mas'uliyatini oshirish yuzasidan chora-tadbirlar rejasining ijrosini ta'minlash yuzasidan joriy yilning 4 yanvar kuni Nukus shahrida Qoraqalpog'iston Respublikasi prokuraturasi organlari xodimlari uchun malaka oshirish kurslarini zamon talablari asosida tashkil etish masalalari yuzasidan seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda prokuratura organlari xodimlarining ehtiyojlari va kasbiy diagnostikasi natijalariga hamda prokuratura sohasida nazariya bilan amaliyot integratsiyasini ta'minlashga qaratilgan o'quv mashg'ulotlari, shu jumladan masofaviy o'qitish shakllari platformasi va boshqa dasturiy ta'minotlari ishlab chiqilganligi hamda amaliyotga joriy etilayotganligi, tergov va tergovni nazorat qilish tarmoqlari, qonunchilik ijrosi ustidan nazorat, sudlarda prokuror vakolatini ta'minlash yo'nalishi va boshqa sohaviy prokuror xodimlari uchun masofaviy malaka oshirish kurslarini tashkil etish masalalari muhokama etildi.
Shuningdek, yuqorida ta'kidlangan chora-tadbirda belgilangan vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida 2019 yil 16-18 yanvar kunlari Qoraqalpog'iston Respublikasi prokuraturasi xodimlari uchun On-line shaklda masofadan o'qitish kurslari tashkil etilishi va mazkur kursning o'quv-metodik ta'minoti avvaldan mustaqil tayyorlanish uchun taqdim etilganligi ma'lum qilindi. Seminar ishtirokchilar bilan ularni qiziqtirgan savollarga javoblar berish, muhokama shaklida o'tkazilib malaka oshirish jarayonini sifatli tashkil tashkil bo'yicha takliflar bildirildi.
Seminar yakunida prokuratura organlari xodimlarining malakasini oshirish kurslari an'anaviy kurslar bilan birgalikda masofaviy shakllarda ham qisqa muddatli va davriy malaka oshirish kurslarini tashkil etish ishlari keng joriy etilishi ta'kidlandi.

Семинар для сотрудников органов прокуратуры Республики Каракалпакстан
В целях обеспечения исполнения Плана мероприятий по повышению уровня знаний, профессиональной подготовки и ответственности сотрудников органов прокуратуры Республики Каракалпакстан 4 января т.г. Академией Генеральной прокуратуры в г.Нукусе проведен семинар по организации курсов повышения квалификации для сотрудников органов прокуратуры.
В ходе мероприятия обсуждены вопросы диагностики профессиональных потребностей сотрудников органов прокуратуры, обеспечения интеграции теории и практики прокурорской деятельности, рассмотрены вопросы разработки форм, платформ и других программных обеспечений дистанционного обучения. Также изучены способы практической реализации данного типа обучения для сотрудников органов прокуратуры, в том числе подразделений следствия, надзора за следствием, надзора за исполнением законодательства, обеспечения полномочий прокурора в судах.
Помимо этого, в целях обеспечения реализации возложенных задач, определенных вышеуказанным Планом мероприятий, сотрудникам органов прокуратуры Республики Каракалпакстан переданы учебно-методические материалы для осуществления самостоятельной подготовки к дистанционному учебному курсу, организуемого в режиме On-line 16-18 января 2019 года.
Участники семинара дали свои предложения по улучшению качества процесса повышения квалификации.
По итогам мероприятия подчеркнуто, что наряду с традиционными курсами будут широко внедрены краткосрочные и периодические курсы дистанционного обучения по повышению квалификации.