Ma’rifat va inson huquqlari: yoshlar bilan ochiq muloqot
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida yoshlar o‘rtasida sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish, ularni turli yot va buzg‘unchi g‘oyalar ta’siridan asrash hamda inson huquqlari va qadriyatlariga hurmat ruhini mustahkamlashga qaratilgan ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv tashkil etildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi mutaxassisi I.Bekmirzayev talaba-yoshlar bilan ochiq muloqot olib bordi.
Muloqot davomida jamiyatda tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda ma’rifat, ilm-fan va sog‘lom dunyoqarashning ahamiyati, yoshlarni turli yot g‘oyalar ta’siridan himoya qilish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, yoshlar ongida diniy bag‘rikenglik, millatlararo totuvlik hamda inson qadr-qimmatini ulug‘lash kabi umuminsoniy qadriyatlarni mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi. Inson huquq va erkinliklarini ta’minlash har qanday demokratik jamiyat taraqqiyotining muhim sharti ekani qayd etildi.
Uchrashuv interaktiv muloqot shaklida o‘tdi. Talabalar tomonidan berilgan savollarga mutaxassis tomonidan batafsil javoblar berildi.
Tadbir ishtirokchilarga jaholatga qarshi kurashishda ma’rifatning ahamiyati, shuningdek inson huquqlari va qadr-qimmatini hurmat qilishning jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni haqida muhim tushunchalar berishga xizmat qildi.

Просвещение и права человека: открытый диалог со студентами
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась встреча со студентами, направленная на укрепление духовно-просветительской работы среди молодежи, формирование у неё здорового мировоззрения, а также повышение знаний о правах человека и общечеловеческих ценностях.
В мероприятии принял участие специалист Комитета по делам религий Республики Узбекистан И.Бекмирзаев, который провел открытый диалог со студентами Академии.
В ходе встречи были обсуждены вопросы обеспечения мира и стабильности в обществе, роль просвещения, науки и формирования здорового мировоззрения в защите молодёжи от различных деструктивных идей.
Особое внимание было уделено укреплению в сознании молодёжи принципов религиозной толерантности, межнационального согласия и уважения человеческого достоинства. Отмечено, что обеспечение прав и свобод человека является одним из ключевых условий развития любого демократического общества.
Встреча прошла в интерактивном формате. Студенты получили возможность задать интересующие их вопросы и получить на них подробные ответы.
Проведенная встреча способствовала расширению знаний студентов о роли просвещения в противодействии невежеству, а также о значении уважения прав и достоинства человека в развитии общества.