Ma’rifat va inson huquqlari: yoshlar bilan ochiq muloqot
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida yoshlar o‘rtasida sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish, ularni turli yot va buzg‘unchi g‘oyalar ta’siridan asrash hamda inson huquqlari va qadriyatlariga hurmat ruhini mustahkamlashga qaratilgan ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv tashkil etildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi mutaxassisi I.Bekmirzayev talaba-yoshlar bilan ochiq muloqot olib bordi.
Muloqot davomida jamiyatda tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda ma’rifat, ilm-fan va sog‘lom dunyoqarashning ahamiyati, yoshlarni turli yot g‘oyalar ta’siridan himoya qilish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, yoshlar ongida diniy bag‘rikenglik, millatlararo totuvlik hamda inson qadr-qimmatini ulug‘lash kabi umuminsoniy qadriyatlarni mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi. Inson huquq va erkinliklarini ta’minlash har qanday demokratik jamiyat taraqqiyotining muhim sharti ekani qayd etildi.
Uchrashuv interaktiv muloqot shaklida o‘tdi. Talabalar tomonidan berilgan savollarga mutaxassis tomonidan batafsil javoblar berildi.
Tadbir ishtirokchilarga jaholatga qarshi kurashishda ma’rifatning ahamiyati, shuningdek inson huquqlari va qadr-qimmatini hurmat qilishning jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni haqida muhim tushunchalar berishga xizmat qildi.

At the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan, a meeting with students was held aimed at strengthening spiritual and educational work among youth, fostering a healthy worldview, and increasing their knowledge of human rights and universal values.
The event was attended by I. Bekmirzaev, a specialist of the Committee on religious affairs of the Republic of Uzbekistan, who conducted an open dialogue with the Academy’s students.
During the meeting, issues related to ensuring peace and stability in society were discussed, as well as the role of education, science, and the formation of a healthy worldview in protecting young people from various destructive ideas.
Particular attention was given to reinforcing in the minds of youth the principles of religious tolerance, interethnic harmony, and respect for human dignity. It was noted that ensuring human rights and freedoms is one of the key conditions for the development of any democratic society.
The meeting was held in an interactive format. Students had the opportunity to ask questions of interest and receive detailed answers.
The event contributed to expanding students’ knowledge of the role of education in countering ignorance, as well as the importance of respecting human rights and human dignity in the development of society.