Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi bilan hamkorlikda o'quv-seminar o'tkazildi
Joriy yilning 11 yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi bilan hamkorlikda o'quv jarayoniga oid testlar tuzish metodikasi va ularni amaliyotda qo'llash masalalari yuzasidan o'quv-seminar o'tkazildi. Seminarda Davlat test markazi Testologiya, pedagogik o'lchovlar va ilmiy-metodik kadrlar tayyorlash bo'limi boshlig'i M.SH.Zakirova, Davlat bojxona qo'mitasining Bojxona instituti vakili va Akademiya professor-o'qituvchilari, xodimlari ishtirok etdi.
O'quv-seminarda prokuratura organlari xodimlarining malakasini oshirish jarayoniga zamonaviy pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, elektron ta'limni joriy etish sifatini oshirish maqsadida turli xil testlarni tuzish qoidalari, qiyinlik darajalariga ko'ra shakllantirish va boshqa o'ziga xos xususiyatlari atroflicha tahlil qilindi. Jumladan, bilim va ko'nikmalarini aniqlashda yopiq turdagi testlarni qo'llash hamda kreativ fikrlashini rivojlantirish maqsadida ochiq turdagi testlardan foydalanishning zamonaviy yondashuvlari muhokama qilindi.
Shuningdek, hozirgi davrning talabi sifatida o'quv jarayonini oddiydan murakkablikga qarab tashkil etish maqsadida testlarni qiyinlik darajalariga ko'ra tabaqalashtirish zarurligi  ta'kidlandi. Bunda testlarning qiyinlik darajasini dastlab eslash, xotirlashga yo'naltirish va o'ylash, fikr yuritish, mulohaza qilishni talab etish hamda o'zlashtirilgan bilimlarni ijodiy bajarish, nostandart holatlarda bilimlarni qo'llash qobiliyatini aniqlash darajasigacha olib chiqish tavsiya qilindi.

Совместно с Государственным тестовым центром при Кабинете Министров проведен учебный семинар
11 января текущего года совместно с Государственным тестовым центром при Кабинете Министров проведен учебный семинар по методике разработки тестов для учебного процесса и вопросам их применения на практике. В работе семинара приняли участие начальник отдела Тестологии и подготовки научно-методических кадров М.Ш.Закирова, представитель Таможенного института Государственного таможенного комитета и профессорско-преподавательский состав Академии.
В ходе учебного семинара всесторонне проанализированы правила составления различных видов тестов с целью повышения эффективности внедрения системы электронного обучения, соврмененных педагогическихи информационно-коммуникационных технологий в процесс повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры. В частности, обсужден современный подход применения закрытых тестов для оценки знаний и навыков, а также использования открытых тестов в целях развития креативного мышления сотрудников органов прокуратуры.
Также, в соответствии с современными требованиями подчеркнута необходимость дифференцирования тестов согласно уровню их сложности. Рекомендовано разделение тестов на три уровня сложности, направленные на выявление таких способностей, как запоминание, рассуждение, анализ, а также практическое применение освоенных знаний.