O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan raqamli huquqbuzarliklar sohasida sudyalar kompetensiyalarini izchil rivojlantirish doirasida YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori va Odil sudlov akademiyasi bilan hamkorlikda “AKT-jinoyatlari: aniqlashdan sud qaroriga qadar (sudyalar uchun kirish kursi)” mavzusidagi seminar-trening tashkil etildi. Mazkur tadbir joriy yilning 24–25-mart kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tdi.
Seminarda tergov sudyalari, shuningdek axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlar bilan bog‘liq jinoyat ishlarini ko‘rib chiquvchi sudyalar, jumladan viloyat, shahar va tuman sudlarining jinoyat ishlari bo‘yicha kollegiyalari vakillari ishtirok etdilar.
Yetakchi ekspertlar sifatida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti xodimlari – yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD), Ixtisoslashtirilgan raqamli tadqiqotlar markazi boshlig‘i Xagani Gadjiyev hamda Kiberjinoyatlarga qarshi kurashish va raqamli tergovga ko‘maklashish markazi boshlig‘i Bunyod Qudratov ishtirok etdilar.
Trening dasturi sudyalarda AKT sohasidagi jinoyatlarni malakalash va ko‘rib chiqish bo‘yicha zamonaviy kompetensiyalarni shakllantirishga qaratildi. Jumladan, jinoyat protsessida raqamli dalillarning maqbulligi, ularning aloqadorligi va ishonchliligini baholash mezonlari, elektron ma’lumotlarni tadqiq qilish usullari hamda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi xalqaro-huquqiy standartlarga alohida e’tibor qaratildi.

Within the framework of the consistent development of judges' competencies in the field of digital offenses, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, together with the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan and the Academy of Justice, organized a seminar-training on the topic "ICT-crimes: from detection to court decision (introductory course for judges)." This event took place on March 24-25 of this year in the city of Samarkand.
The seminar was attended by investigating judges, as well as judges considering criminal cases related to crimes in the field of information technology, including representatives of the criminal collegiums of regional, city, and district courts.
The leading experts were employees of the Research Institute of Digital Forensics of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan - Doctor of Philosophy (PhD) in Law, Head of the Center for Specialized Digital Research Khagani Gadzhiev and Head of the Center for Combating Cybercrime and Assisting Digital Investigations Bunyod Kudratov.
The training program was aimed at forming modern competencies in judges in the qualification and consideration of crimes in the field of ICT. In particular, special attention was paid to the acceptability of digital evidence in criminal proceedings, criteria for assessing their relevance and reliability, methods of researching electronic data, as well as international legal standards in the field of combating cybercrime.
At the end of the event, certificates were presented to the participants. The participants noted the practical significance of the training, the relevance of the materials, and the high professional level of the experts, emphasizing the need for regular holding of such events.