O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari ishtirokida Kriminologiya tadqiqot institutida “Mahalla yettiligi” faoliyatida jinoyatlarni barvaqt oldini olishning samarali mexanizmlari va ilg‘or tajribalar” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli tadbirda Akademiya markazi boshlig‘i Sh.B.Mustafayev ishtirok etib, “Jinoyatlarni oldini olish va profilaktika qilishning kompleks tizimini takomillashtirish: ilmiy va amaliy yondashuvlar” mavzusida ma’ruza qildi.
Ma’ruzada jinoyatlarni barvaqt oldini olish va profilaktika qilish tizimini takomillashtirishning ustuvor yo‘nalishlari, mazkur jarayonga ilmiy yondashuvlarni chuqur joriy etish hamda ilg‘or amaliy mexanizmlarni samarali tatbiq etish masalalari atroflicha yoritildi.
Shuningdek, profilaktika faoliyatida kompleks yondashuvni kuchaytirish, idoralararo hamkorlikni mustahkamlash, ilmiy ishlanmalarni amaliyot bilan uyg‘unlashtirishning dolzarb jihatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Konferensiya doirasida jinoyatchilikni barvaqt oldini olish, mahalla tizimida profilaktika samaradorligini oshirish hamda sohada zamonaviy yondashuvlarni keng joriy etishga qaratilgan taklif va mulohazalar bildirildi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi jinoyatlarni oldini olish va profilaktika qilish sohasida ilmiy-tahliliy salohiyatni yanada mustahkamlash, shuningdek, amaliyotga yo‘naltirilgan ilg‘or tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga alohida ahamiyat qaratib kelmoqda.

Представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в республиканской научно-практической конференции на тему «Эффективные механизмы и передовой опыт раннего предупреждения преступлений в деятельности «махаллинской семёрки», состоявшейся в Институте криминологических исследований.
В рамках мероприятия с докладом на тему «Совершенствование комплексной системы предупреждения и профилактики преступлений: научные и практические подходы» выступил начальник центра Академии Ш.Б.Мустафаев.
В докладе были всесторонне раскрыты приоритетные направления совершенствования системы раннего предупреждения и профилактики преступлений, вопросы углублённого внедрения научных подходов, а также эффективного применения передовых практических механизмов.
Особое внимание уделено укреплению комплексного подхода в профилактической деятельности, развитию межведомственного взаимодействия, а также обеспечению тесной интеграции научных разработок с практикой.
В ходе конференции обсуждены вопросы повышения эффективности профилактики преступлений на уровне махалли, раннего выявления рисков, а также расширения применения современных подходов в данной сфере.
Правоохранительная академия Республики Узбекистан последовательно укрепляет научно-аналитический потенциал в сфере предупреждения преступности и поддерживает внедрение практико-ориентированных инициатив.