Huquqiy ma’rifat – ongli tanlov va ijtimoiy moslashuv sari yo‘l
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlar mazmun-mohiyatini tushuntirishga qaratilgan chora-tadbirlar doirasida voyaga yetmaganlar uchun jazoni ijro etish muassasasida sayyor darslar tashkil etildi.
Tadbirdan asosiy maqsad ishtirokchilarning huquqiy ma’rifati va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, ularning huquqiy bilimlarini mustahkamlash hamda ijtimoiy moslashuv jarayonlarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat bo‘ldi.
Sayyor darslar davomida sud-huquq islohotlari, inson huquq va erkinliklarini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar, shuningdek, voyaga yetmaganlar huquqlarini himoya qilish mexanizmlari yuzasidan tushuntirishlar berildi.
Darslar interaktiv muloqot shaklida tashkil etildi va ishtirokchilarda qonunga hurmat, huquqiy ong va ongli hayotiy pozitsiyani shakllantirishga qaratildi.

Правоохранительной академией Республики Узбекистан организованы выездные занятия в учреждении исполнения наказаний для несовершеннолетних в рамках мероприятий, направленных на разъяснение сути проводимых в стране правовых реформ.
Основной целью стало формирование правовой культуры и правового сознания участников, укрепление их правовых знаний, а также содействие процессам социальной адаптации.
В ходе занятий даны разъяснения о проводимых судебно-правовых реформах, мерах по обеспечению прав и свобод человека, а также действующих механизмах защиты прав несовершеннолетних.
Занятия прошли в интерактивном формате и были направлены на формирование устойчивых правовых ориентиров, уважительного отношения к закону и ответственного поведения.