O‘zbekiston Respublikasi-Adliya vazirligi huzuridagi X.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markazida yoshlar bilan ishlash bo‘yicha tizimli chora-tadbirlar doirasida “Rahbar va yoshlar uchrashuvi” ruknida navbatdagi tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuvda Markaz direktori, yuridik fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) A.U.Xalilov hamda O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining 3-bosqich talabalari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida sud ekspertizalarining jinoyatlarni ochish, haqiqatni aniqlash va adolatni ta’minlashdagi hal qiluvchi o‘rni, sohadagi zamonaviy yondashuvlar, ilmiy-amaliy faoliyat hamda kadrlar tayyorlash masalalari atroflicha muhokama qilindi. Talabalarga sud eksperti faoliyatining o‘ziga xos jihatlari, amaliy ko‘nikmalar va kasbiy mas’uliyat haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Sud ekspertizalari jinoyat ishlarini har tomonlama, to‘liq va xolisona tergov qilishda, dalillarni ilmiy asosda tahlil etishda hamda haqiqatni aniqlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Bugungi kunda sud-ekspertlik faoliyati nafaqat jinoyat ishlarida, balki fuqarolik, iqtisodiy va ma’muriy ishlarda ham muhim ahamiyat kasb etayotgani, bu esa sud qarorlarining qonuniy va asosli bo‘lishini ta’minlashda muhim omil bo‘lib xizmat qilayotgani qayd etildi.
Uchrashuv davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilish imkoniga ega bo‘lib, ularga batafsil javoblar berildi.

В Республиканском центре судебной экспертизы имени Х. Сулаймоновой при Министерстве юстиции Республики Узбекистан в рамках системной работы с молодёжью состоялось очередное мероприятие в формате «Встреча руководителя с молодёжью».
В мероприятии приняли участие директор Центра, доктор философии по юридическим наукам (PhD) А.У. Халилов, а также студенты 3-го курса Правоохранительной академии Республики Узбекистан.
В ходе встречи подробно обсуждены вопросы касательно роли судебной экспертизы в раскрытии преступлений, установлении истины и обеспечении правосудия, современные подходы в данной сфере, а также направления научно-практической деятельности и подготовки кадров. Студентам была представлена развернутая информация об особенностях деятельности судебного эксперта, необходимых практических навыках и профессиональной ответственности.
Отмечено, что судебные экспертизы играют ключевую роль в обеспечении всестороннего, полного и объективного расследования уголовных дел, научно обоснованного анализа доказательств и установления истины.
В настоящее время судебно-экспертная деятельность приобретает всё большее значение не только в уголовном, но и в гражданском, экономическом и административном судопроизводстве, что является важным фактором обеспечения законности и обоснованности принимаемых судебных решений.
В ходе встречи студенты получили возможность задать интересующие их вопросы и получить на них исчерпывающие ответы.