O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Markaziy Osiyo davlatlarining vakolatli organlari salohiyatini oshirishga qaratilgan, virtual aktivlardan foydalangan holda pul yuvish va noqonuniy narkotiklar aylanmasiga qarshi kurashish masalalariga bag‘ishlangan xalqaro stajirovkada ishtirok etdi.
Tadbir Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-metodik markaz hamda BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi tomonidan milliy hamkorlar ko‘magida tashkil etildi va unda Markaziy Osiyoning barcha davlatlari vakillari ishtirok etdi.
Stajirovka dasturi doirasida ishtirokchilar raqamli aktivlardan foydalanish bilan bog‘liq jinoyatlarni aniqlash va bartaraf etishning zamonaviy yondashuvlarini ko‘rib chiqdilar. Xususan, kriptovalyuta tranzaksiyalarini tahlil qilish usullari, shuningdek, jinoyat ishlari doirasida kriptoaktivlarni aniqlash, kuzatish, xatlovdan o‘tkazish va musodara qilish mexanizmlariga alohida e’tibor qaratildi.
Milliy tajriba almashinuvi sessiyalari doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari tomonidan jinoyat qonunchiligini qo‘llash amaliyoti, kriptoaktivlar bilan bog‘liq operatsiyalarni tahlil qilish usullari hamda ushbu toifadagi ishlar bo‘yicha sud amaliyotining o‘ziga xos jihatlari yoritildi. Taqdim etilgan amaliy misollar ishtirokchilar tomonidan yuqori qiziqish bilan qabul qilinib, kasbiy muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Stajirovka yakunlari bo‘yicha raqamli aktivlardan foydalanish bilan bog‘liq jinoyatlarni tergov qilishda idoralararo va xalqaro hamkorlik mexanizmlarini yanada takomillashtirishning dolzarbligi qayd etildi. Shuningdek, aholi, ayniqsa yoshlar o‘rtasida profilaktik ishlarni kuchaytirish orqali ularning jinoiy sxemalarga jalb etilishining oldini olish zarurligi ta’kidlandi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi raqamli kriminalistika va moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurashish sohasida xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish, ilg‘or tajribalarni ta’lim va ilmiy-tadqiqot jarayonlariga joriy etishdad davom etadi

Делегация Республики Узбекистан приняла участие в международной стажировке, посвященной вопросам укрепления потенциала компетентных органов стран Центральной Азии в сфере противодействия отмыванию денежных средств и незаконному обороту наркотиков с использованием виртуальных активов.
Мероприятие было организовано на базе Международного учебно-методического центра финансового мониторинга совместно с Управления ООН по наркотикам и преступности при поддержке национальных партнеров и объединило представителей всех стран региона.
В рамках программы участники рассмотрели современные подходы к выявлению и пресечению преступлений, связанных с использованием цифровых активов. Особое внимание было уделено инструментам анализа криптовалютных транзакций, а также практическим механизмам выявления, отслеживания, ареста и изъятия криптоактивов в рамках уголовного судопроизводства.
В ходе сессий по обмену национальным опытом представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан выступили с докладом, в котором представили практику применения уголовного законодательства, подходы к анализу операций с криптоактивами, а также особенности формирования доказательственной базы по данной категории дел. Представленные кейсы вызвали высокий интерес участников и стали предметом профессиональной дискуссии.
По итогам стажировки отмечена возрастающая значимость развития межведомственного и международного взаимодействия при расследовании преступлений, связанных с цифровыми активами. Подчёркнута также необходимость усиления профилактической работы среди населения, в том числе молодежи, с целью предупреждения вовлечения в противоправную деятельность.
Правоохранительная академия Республики Узбекистан будет и в дальнейшем развивать сотрудничество с международными партнерами в сфере цифровой криминалистики и противодействия финансовым преступлениям, а также внедрению передовых практик в образовательный и научно-исследовательский процессы.