Huquqni muhofaza qilish akademiyasi “Turkiy davlatlarda sud-huquq ta’limi va odil sudlov: raqamli transformatsiya hamda ilg‘or tajribalar sari integratsiya” mavzusidagi xalqaro forumning hamkori sifatida ishtirok etdi. Mazkur tadbir Odil sudlov akademiyasi tomonidan tashkil etildi.
Forumda O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkiya davlatlarining sud-huquq ta’limi muassasalari, prokuratura organlari huzuridagi akademiyalar, shuningdek xalqaro tashkilotlar va ekspertlar ishtirok etdilar.
Forumning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘i vazifasini bajaruvchi S.I.Samadov so‘zga chiqdi. U o‘z nutqida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlari kadrlar tayyorlashga sifat jihatidan yangi yondashuvni talab etayotganini ta’kidladi hamda raqamli transformatsiya, ortib borayotgan professional standartlar va kengayib borayotgan xalqaro hamkorlik sharoitida samarali faoliyat yurita oladigan kadrlarni tayyorlash muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Forum doirasida ta’lim jarayonida raqamli texnologiyalardan foydalanish, sudyalarni tayyorlash va malakasini oshirishda xalqaro standartlar va ilg‘or yondashuvlar, shuningdek sud va huquqni muhofaza qilish organlari kadrlarini tayyorlashda zamonaviy pedagogik usullardan samarali foydalanish masalalariga bag‘ishlangan panel sessiyalar tashkil etildi.
Panel sessiyalarda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi xodimlari ma’ruzalar bilan ishtirok etib, raqamli yechimlar, xalqaro standartlar va ilg‘or tajribalar integratsiyasiga asoslangan kadrlar tayyorlashning zamonaviy yondashuvlarini taqdim etdilar, shuningdek sud-huquq ta’limini yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdilar.
Forum tajriba almashish, dolzarb masalalarni muhokama qilish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiluvchi samarali muloqot maydoni bo‘ldi.

The Law Enforcement Academy participated as a partner in the international forum "Judicial Education and Justice in Turkic States: Digital Transformation and Integration into Best Practices." The event was organized by the Academy of Justice.
The forum was attended by judicial and legal educational institutions of Uzbekistan, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkey, academies under the prosecutor's office, as well as international organizations and experts.
S.I. Samadov, Deputy Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan and Acting Head of the Law Enforcement Academy, spoke at the opening ceremony of the forum. In his speech, he emphasized that the judicial and legal reforms being implemented in our country require a qualitatively new approach to personnel training, noting the importance of training personnel capable of effectively functioning in the context of digital transformation, rising professional standards, and expanding international cooperation.
Within the framework of the forum, panel sessions were organized dedicated to the use of digital technologies in the educational process, international standards and advanced approaches to the training and professional development of judges, as well as the effective use of modern pedagogical methods in the training of judicial and law enforcement personnel.
During the panel sessions, employees of the Law Enforcement Academy delivered lectures, presenting modern approaches to personnel training based on the integration of digital solutions, international standards, and best practices, and outlining priority areas for the further development of judicial and legal education.
The forum served as an effective platform for exchanging experience, discussing current issues, and strengthening international cooperation.