“TASHKENT CYBERLEX – 2026” doirasida xalqaro hamkorlik va ikki tomonlama muloqotlar kengaymoqda
“TASHKENT CYBERLEX – 2026” xalqaro ilmiy-amaliy forumi doirasida xorijiy va milliy hamkorlar bilan qator ikki tomonlama uchrashuvlar hamda ekspert muloqotlari o‘tkazildi.
Mazkur muloqotlar forumning nafaqat ilmiy va ekspert muhokamalar maydoni, balki xalqaro institutsional hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va istiqbolli qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishga xizmat qiluvchi muhim muloqot platformasi sifatidagi ahamiyatini yana bir bor namoyon etdi.
Xususan, Yaponiya Adliya vazirligi delegatsiyasi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda huquqiy ta’lim, kadrlar tayyorlash, o‘zaro tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi. Tomonlar raqamli transformatsiya sharoitida huquqni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladilar.
Shuningdek, Pekin Xalq prokuraturasi delegatsiyasi vakillari bilan o‘tkazilgan muloqotda prokuratura organlari o‘rtasidagi professional aloqalarni mustahkamlash, huquqiy tadqiqotlar va akademik hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek qo‘shma tashabbus va amaliy loyihalarni ro‘yobga chiqarish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, raqamli texnologiyalar va transmilliy kibertahdidlar sharoitida huquqni muhofaza qilish sohasidagi samarali hamkorlik, bilim va tajriba almashinuvi xalqaro muloqotning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
“TASHKENT CYBERLEX – 2026” forumi doirasidagi ikki tomonlama uchrashuvlar o‘zaro ishonch va institutsional sheriklikni mustahkamlash, huquqiy va ekspert hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini shakllantirish hamda xalqaro muloqotni yanada rivojlantirishga xizmat qilmoqda.

В рамках «TASHKENT CYBERLEX – 2026» расширяются международное сотрудничество и двусторонний диалог
В рамках Международного научно-практического форума «TASHKENT CYBERLEX–2026» состоялся ряд двусторонних встреч и экспертных переговоров с зарубежными и национальными партнерами.
Состоявшиеся контакты вновь подтвердили значение форума не только как авторитетной площадки для научных и экспертных дискуссий, но и как важного пространства для укрепления международного институционального сотрудничества, обмена опытом и продвижения перспективных совместных инициатив.
В ходе встречи с делегацией Министерства юстиции Японии были обсуждены перспективные направления взаимодействия в сфере правового образования, подготовки кадров, профессионального обмена и реализации совместных проектов. Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем расширении сотрудничества в правоохранительной сфере в условиях цифровой трансформации.
Наряду с этим в ходе переговоров с представителями Народной прокуратуры Пекина рассмотрены вопросы укрепления профессиональных связей между органами прокуратуры, развития правовых исследований и академического сотрудничества, а также перспективы реализации совместных инициатив и практических проектов.
Как отмечалось, в условиях стремительного развития цифровых технологий и транснациональных киберугроз эффективное сотрудничество, обмен знаниями и профессиональным опытом становятся одним из важнейших направлений международного взаимодействия.
Двусторонние встречи, состоявшиеся в рамках форума «TASHKENT CYBERLEX – 2026», способствуют укреплению взаимного доверия и институционального партнерства, формированию новых направлений экспертного и правового сотрудничества, а также дальнейшему развитию международного диалога.