Kriminalistika va huquqni muhofaza qilish sohasi AQSHning ilg‘or tajribasi o‘rganildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari AQSH Adliya vazirligining Xalqaro jinoiy qidiruv bo‘yicha ta’lim va ko‘maklashish dasturi (ICITAP) doirasida huquqni muhofaza qilish organlari uchun kadrlar tayyorlash, sud-kriminalistika faoliyatini tashkil etish hamda zamonaviy texnologiyalarni amaliyotga joriy etish sohasidagi ilg‘or tajribani o‘rgandilar.
Tashrif davomida AQSHning huquqni muhofaza qilish tizimida xodimlarni tayyorlash va qayta tayyorlashning zamonaviy yondashuvlari, amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish mexanizmlari, shuningdek, jinoyatlarni fosh etish va tergov qilishda qo‘llanilayotgan zamonaviy kriminalistik texnologiyalar bilan tanishildi.
Shuningdek, raqamli texnologiyalardan foydalanish, sud-kriminalistika ekspertizalarini tashkil etish va huquqni muhofaza qilish faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan innovatsion yechimlar o‘rganildi.
Tashrif doirasida o‘tkazilgan uchrashuvlarda huquqni muhofaza qilish sohasida kadrlar tayyorlashni takomillashtirish, ta’lim jarayoniga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish hamda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Olingan bilim va tajriba Huquqni muhofaza qilish akademiyasi ta’lim jarayonini yanada takomillashtirish, ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish va huquqni muhofaza qilish organlari uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash sifatini oshirishga xizmat qiladi.

Representatives of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan studied best practices in training personnel for law enforcement agencies, organizing forensic activities, and implementing modern technologies within the framework of the U.S. Department of Justice's International Criminal Investigation Training and Assistance Program (ICITAP).
During the visit, he familiarized himself with modern approaches to the training and retraining of personnel in the US law enforcement system, mechanisms for forming practical skills, as well as modern forensic technologies used in the detection and investigation of crimes.
Innovative solutions aimed at using digital technologies, organizing forensic examinations, and increasing the efficiency of law enforcement activities were also studied.
During the meetings held during the visit, issues of improving personnel training in the law enforcement sector, introducing modern approaches to the educational process, and developing international cooperation were discussed.
The acquired knowledge and experience will serve to further improve the educational process of the Law Enforcement Academy, develop research activities, and improve the quality of training highly qualified personnel for law enforcement agencies.