Mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar bilan suhbat natijalari
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2026-yilning uchinchi choragi uchun mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar bilan suhbat o‘tkazildi.
Suhbatdan oldin komissiya a’zolari tomonidan mustaqil izlanuvchilikka hujjat topshirgan talabgorlarning yig‘ma jildlari atroflicha o‘rganildi. Taqdim etilgan hujjatlar asosida talabgorlarning ilmiy tadqiqot mavzularining dolzarbligi, mustaqil ilmiy izlanish olib borish salohiyati hamda tadqiqotchilik ko‘nikmalari baholandi.
Jami 53 nafar talabgorning hujjatlari ko‘rib chiqildi. O‘rganish va suhbat natijalariga ko‘ra, 41 nafar talabgor mustaqil izlanuvchilikka qabul qilish uchun tavsiya etildi.
Komissiya qaroriga muvofiq, 5 nafar talabgor suhbat bosqichiga yetib kelmaganligi sababli, yana 7 nafar talabgor esa tanlangan mavzularning dolzarbligini yetarlicha asoslab bermaganligi hamda ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini yanada takomillashtirishi zarurligi bois mustaqil izlanuvchilikka tavsiya etilmadi.
Mustaqil izlanuvchilikka qabul jarayonlari ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish, huquqshunoslik sohasida dolzarb ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash hamda ilmiy salohiyatni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.

Results of interviews with candidates for independent research
An interview was conducted with applicants for independent research for the third quarter of 2026 at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
Before the interview, the members of the commission thoroughly studied the files of the applicants who submitted documents for independent research. Based on the submitted documents, the relevance of the applicants' research topics, their potential for conducting independent scientific research, and their research skills were evaluated.
The results of interviews with applicants for independent research have been announced
In total, the documents of 53 applicants were considered. Based on the results of the study and interviews, 41 applicants were recommended for admission to independent research.
In accordance with the commission's decision, 5 applicants were not recommended for independent research because they did not reach the interview stage, and another 7 applicants were not recommended for independent research due to insufficient justification of the relevance of the selected topics and the need to further improve their knowledge and skills in conducting scientific research.
The processes of admission to independent research serve to further improve the system of training scientific and scientific-pedagogical personnel, support relevant scientific research in the field of law, and develop scientific potential.