Mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar bilan suhbat natijalari
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2026-yilning uchinchi choragi uchun mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar bilan suhbat o‘tkazildi.
Suhbatdan oldin komissiya a’zolari tomonidan mustaqil izlanuvchilikka hujjat topshirgan talabgorlarning yig‘ma jildlari atroflicha o‘rganildi. Taqdim etilgan hujjatlar asosida talabgorlarning ilmiy tadqiqot mavzularining dolzarbligi, mustaqil ilmiy izlanish olib borish salohiyati hamda tadqiqotchilik ko‘nikmalari baholandi.
Jami 53 nafar talabgorning hujjatlari ko‘rib chiqildi. O‘rganish va suhbat natijalariga ko‘ra, 41 nafar talabgor mustaqil izlanuvchilikka qabul qilish uchun tavsiya etildi.
Komissiya qaroriga muvofiq, 5 nafar talabgor suhbat bosqichiga yetib kelmaganligi sababli, yana 7 nafar talabgor esa tanlangan mavzularning dolzarbligini yetarlicha asoslab bermaganligi hamda ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini yanada takomillashtirishi zarurligi bois mustaqil izlanuvchilikka tavsiya etilmadi.
Mustaqil izlanuvchilikka qabul jarayonlari ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish, huquqshunoslik sohasida dolzarb ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash hamda ilmiy salohiyatni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.

Подведены итоги собеседования с претендентами на независимое соискательство
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан проведено собеседование с претендентами на зачисление в институт независимого соискательства в третьем квартале 2026 года.
До проведения собеседования членами комиссии были детально изучены документы, представленные кандидатами. В ходе рассмотрения оценивались актуальность заявленных тем исследований, потенциал претендентов к самостоятельной научной деятельности, а также наличие необходимых исследовательских знаний и навыков.
Всего комиссией рассмотрены документы 53 претендентов. По результатам изучения материалов и проведённого собеседования 41 кандидат рекомендован к зачислению в качестве независимого соискателя.
В соответствии с решением комиссии 5 претендентов не были допущены к дальнейшему рассмотрению в связи с неявкой на собеседование, ещё 7 кандидатам не рекомендовано зачисление ввиду необходимости дополнительной проработки актуальности выбранных тем исследований, а также дальнейшего совершенствования знаний и навыков в области научно-исследовательской деятельности.
Процедуры приёма в институт независимого соискательства направлены на дальнейшее совершенствование системы подготовки научных и научно-педагогических кадров, поддержку актуальных научных исследований в области юриспруденции и развитие научного потенциала.