O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi magistraturasining “Tergov faoliyati” mutaxassisligi bo‘yicha 2026/2027 o‘quv yili uchun qabul jarayonlari yakunlanmoqda.
Vakolatli davlat organlarining surishtiruv va tergov faoliyatini amalga oshiruvchi tuzilmalari hamda prokuratura organlarida kamida 3 yil xizmat stajiga ega, “Yurisprudensiya” ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan amaldagi xodimlar (harbiy xizmatchilar) hujjatlarni bugun – 10-iyunga qadar taqdim etishlari mumkin.
Magistraturaning “Tergov faoliyati” mutaxassisligi bo‘yicha ta’lim bepul asosda tashkil etiladi. O‘qishga qabul qilingan xodimlarning egallab turgan lavozimi va o‘rtacha oylik ish haqi o‘qish davri mobaynida saqlab qolinadi.
Hujjatlar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligining my.uzbmb.uz elektron platformasi orqali qabul qilinadi.
Kirish imtihonlari avgust oyida maxsus psixologik tanlov, yozma imtihon (esse) va chet tili bo‘yicha test sinovlari shaklida o‘tkaziladi.

Завершается прием документов в магистратуру Правоохранительной академии Республики Узбекистан по специальности «Следственная деятельность» на 2026/2027 учебный год.
Подать документы до конца текущего дня могут действующие сотрудники (военнослужащие), имеющие не менее 3 лет стажа службы в подразделениях уполномоченных государственных органов, осуществляющих дознание и следственную деятельность, а также в органах прокуратуры, и обладающие базовым высшим юридическим образованием по направлению бакалавриата «Юриспруденция».
Обучение по специальности «Следственная деятельность» осуществляется на бесплатной основе. За сотрудниками, зачисленными на обучение, на весь период обучения сохраняются занимаемая должность и среднемесячная заработная плата.
Документы принимаются через электронную платформу my.uzbmb.uz Агентства по оценке знаний и навыков при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
Вступительные испытания пройдут в августе и включают специальный психологический отбор, письменный экзамен (эссе) и тестирование по иностранному языку.