Komplayens va xalqaro standartlar: biznesda halollik tamoyillarini mustahkamlash yo‘lida
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, davlat va xususiy sektor vakillarining korrupsiyaning oldini olish hamda zamonaviy komplayens mexanizmlarini joriy etish sohasidagi bilim va huquqiy madaniyatini yuksaltirishga qaratilgan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Ana shunday tadbirlardan navbatdagisi “Veolia Energy Tashkent” kompaniyasi rahbariyati va menejerlari ishtirokida tashkil etildi.
Seminarda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta’lim markazi boshlig‘i X. Tursunbekov tomonidan korrupsiyaning jamiyat va biznes muhitiga salbiy ta’siri, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar uchun nazarda tutilgan javobgarlik choralari, shuningdek, zamonaviy korrupsiyaga qarshi siyosatning ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan taqdimot qilindi.
Shuningdek, komplayens tizimining tashkilot faoliyatidagi o‘rni, ichki nazoratni samarali tashkil etish, manfaatlar to‘qnashuvini barvaqt aniqlash va oldini olish, xalqaro standartlar talablarini korporativ amaliyotga tatbiq etishning dolzarb jihatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Ochiq muloqot tarzida o‘tgan tadbir davomida korrupsiyaning oldini olish, komplayens madaniyatini rivojlantirish, biznes jarayonlarida halollik va shaffoflik tamoyillarini mustahkamlash, shuningdek, davlat va xususiy sektor hamkorligini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Compliance and international standards: strengthening the principles of integrity in business
The Law Enforcement Academy carries out systematic work aimed at forming an intolerant attitude toward corruption in society, increasing the knowledge and legal culture of public and private sector representatives in the field of corruption prevention and the introduction of modern compliance mechanisms. Another such event was organized with the participation of the management and managers of Veolia Energy Tashkent.
At the seminar, the head of the Anti-Corruption Scientific and Educational Center of the Law Enforcement Academy, Kh. Tursunbekov, made a presentation on the negative impact of corruption on society and the business environment, liability measures for corruption offenses, as well as priority areas of modern anti-corruption policy.
Special attention was also paid to the role of the compliance system in the activities of the organization, the effective organization of internal control, the early detection and prevention of conflicts of interest, and the current aspects of implementing the requirements of international standards into corporate practice.
During the event, which was held in the form of an open dialogue, an exchange of views took place on issues of preventing corruption, developing a culture of compliance, strengthening the principles of honesty and transparency in business processes, as well as expanding cooperation between the public and private sectors.