O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida professor-o‘qituvchilarning kasbiy salohiyatini yuksaltirish, o‘quv jarayoniga zamonaviy pedagogik texnologiyalar va innovatsion yondashuvlarni keng joriy etishga qaratilgan tizimli ishlar izchil davom ettirilmoqda. Shu maqsadda navbatdagi mahorat darsi tashkil etildi.
Tadbir O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Pedagogika va psixologiya kafedrasi dotsent vazifasini bajaruvchisi, pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Rashidova Zulayho Olimjon qizi tomonidan olib borildi.
Mashg‘ulot davomida o‘quv jarayonini interaktiv ta’lim asosida tashkil etish, zamonaviy pedagogik texnologiyalar va ilg‘or innovatsiyalarni ta’lim jarayoniga samarali joriy etish, shuningdek, ta’lim sifati va professor-o‘qituvchilarning kasbiy mahoratini yanada oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, zamonaviy ta’lim usullaridan foydalanish, tinglovchilar faolligini oshirishga qaratilgan interaktiv yondashuvlar hamda ta’lim jarayonini samarali tashkil etishning amaliy jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Bunday tadbirlar Akademiyada ta’lim jarayonini takomillashtirish, innovatsion yondashuvlarni keng joriy etish hamda professor-o‘qituvchilarning pedagogik kompetensiyalarini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

В Правоохранительной академии Республики Узбекистан на системной основе продолжается работа по повышению профессионального потенциала профессорско-преподавательского состава, внедрению современных педагогических технологий и инновационных подходов в образовательный процесс. В этих целях организован очередной мастер-класс для преподавателей Академии.
Мастер-класс на тему «Использование педагогических технологий в обучении» провела исполняющая обязанности доцента кафедры педагогики и психологии Узбекского государственного университета мировых языков, доктор философии (PhD) по педагогическим наукам Рашидова Зулайхо Олимжоновна.
В ходе занятия особое внимание было уделено вопросам организации учебного процесса на основе интерактивного обучения, эффективного внедрения современных педагогических технологий и передовых инноваций, а также дальнейшего повышения качества образования и педагогического мастерства преподавателей.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по практическим аспектам применения современных методов обучения, использованию интерактивных подходов, направленных на повышение активности обучающихся, а также эффективной организации образовательного процесса.
Проводимая работа способствует дальнейшему совершенствованию образовательного процесса, расширению практики внедрения инновационных подходов и развитию педагогических компетенций профессорско-преподавательского состава Академии.