Shotlandiya sudyalar instituti va AQSH Federal sud markazi bilan davra suhbati
Bosh prokuratura Akademiyasida “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nodavlat tashkiloti ko'magida Shotlandiya sudyalar instituti direktori Alister Daff va AQSH federal sud markazi katta yuristi Stefani Xemmertlar bilan davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda Akademiya raxbariyati va professor-o'qituvchilari qatnashishdi.
S.Xemmert o'z ma'ruzasida Federal sud markazi faoliyati, professional yuridik ta'limni tashkil etish, prokurorlarning malakasini oshirish va qayta tayyorlashga oid masalalarni yoritdi hamda alohida e'tiborni ta'lim modellari, o'qitish uslublari, tinglovchilarning malakasini oshirishga qaratdi.
A.Daff o'z ma'ruzasida Shotlandiya sud tizimi, Sudyalar instituti faoliyati haqida ma'lumot berdi. Sudyalarni professional tayyorlash, katta yoshdagilar ta'limi va bilimlarini baxolash tizimining o'ziga xos xususiyatlari haqida ma'lumot berdi.

Круглый стол с участием Судебного института Шотландии и Федерального судебного центра США
В Академии Генеральной прокуратуры при содействии МНПО «Региональный диалог» организован круглый стол с участием директора Судебного института Шотландии Алистера Даффа и старшего юриста по судебному образованию Федерального судебного центра США Стефани Хеммерт.
В мероприятии приняли участие руководство и профессорско-преподавательский состав Академии.
С.Хеммерт были раскрыты вопросы относительно деятельности Федерального судебного центра, организации профессионального юридического образования, повышения квалификации и переподготовки прокуроров. Особое внимание экспертом было уделено образовательным модулям, методам обучения, формированию навыков и компетенций слушателей.
В своем выступлении А.Дафф рассказал о судебной системе Шотландии, деятельности Судебного института, отметил особенности профессиональной подготовки судей, специфику системы обучения взрослых и оценки знаний.