«O'zbekistonda javobgarlikdan ozod qilish va javobgarlikka tortilishini tiklash tizimini kiritish» loyihasi
Joriy yilning 4-5 mart kunlari Bosh prokuratura Akademiyasi «UNICEF» bolalar fondi bilan hamkorlikda voyaga yetmaganlar uchun odil sudlovi masalalari bo'yicha xalqaro ekspert Ingrid van Velzenis ishtirokida «Toshkent shahar Chilonzor tumani misolida O'zbekistonda javobgarlikdan ozod qilish va javobgarlikka tortilishini tiklash tizimini kiritish» loyihasi doirasida bir qator uchrashuvlar bo'lib o'tdi.
Tadbirlarda «UNICEF», Oliy sud, Bosh prokuratura, Bosh prokuratura Akademiyasi, IIV, Advokatlar palatasi, «Oila» markazi, «Mahalla» Jamg'armasi, Yoshlar Ittifoqi vakillari, shuningdek, jinoyat ishlari bo'yicha Chilonzor tumani sudi sudyalari, tuman prokuraturasi, ichki ishlar organlari, tuman hokimiyatining rahbariyati va xodimlari ishtirok etishdi.
Uchrashuvlarda ishtirokchilar voyaga yetmagan huquqbuzarlarni rasman sud muhokamasiga yubormasdan turib javobgarlikdan ozod qilish, shuningdek javobgarlikka tortilishini tiklash jarayonidagi muammolarni jinoyat protsessining boshqa ishtirokchilari hamkorligida hal qilishga oid masalalar muhokama qilindi.
Ekspert ishtirokchilarni huquqbuzarliklar sodir etgan voyaga yetmaganlarni ma'muriy yoki jinoiy javobgarlikka tortish o'rniga, ularga nisbatan muqobil ta'sir choralarini qo'llash orqali (probatsiya) suddan tashqari hal etilishini ko'zda tutuvchi loyiha bilan tanishtirdi.
Voyaga yetmaganlarni javobgarlikdan ozod qilish hamda javobgarlikka tortilishini tiklash tizimini tatbiq qilinishi bo'yicha tuman IIB FMB profilaktika inspektorlari, ijtimoiy soha vakillari va boshqa mas'ul shaxslar uchun joriy yilning 6-18 mart kunlari Chilonzor tumanidagi «Ground Zero Coworking Center» majmuasida ekspert va mutaxassislar tomonidan treninglar o'tkazilishi rejalashtirilgan.

Проект «Внедрение мер отведения от системы правосудия и подходов восстановительного правосудия в Узбекистане»
4-5 марта 2019 года Академией Генеральной прокуратуры совместно с детским фондом «UNICEF» организован ряд встреч с участием Ингрид ван Вельзенис, международного эксперта по вопросам правосудия для несовершеннолетних по пилотному проекту «Внедрение мер отведения от системы правосудия и подходов восстановительного правосудия в Узбекистане на примере Чиланзарского района г.Ташкента».
На мероприятиях приняли участие представители детского фонда «UNICEF», Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Академии Генеральной прокуратуры, МВД, Палаты адвокатов, Центра «Оила», Фонда «Махалля», Союза молодежи, а также судьи по уголовным делам, руководство и сотрудники органов прокуратуры, внутренних дел и хокимията Чиланзарского района.
В ходе встреч обсуждены вопросы мер отведения несовершеннолетних правонарушителей от судебного разбирательства, применения элементов восстановительного правосудия – подхода, при котором правонарушитель и потерпевший, а также другие члены сообщества участвуют вместе в разрешении проблемы.
Эксперт ознакомил участников с пилотным проектом, который подразумевает принятие мер по выведению несовершеннолетних из системы уголовного правосудия путем замены уголовной или административной ответственности альтернативными видами воздействия (пробация).
6-18 марта с.г. пройдут тренинги по внедрению мер отведения от системы правосудия и подходов восстановительного правосудия в «Ground Zero Coworking Center» Чиланзарского района для социальных работников, инспекторов профилактики УКД ОВД Чиланзарского района и других ответственных лиц района.