“Jinoyat ishlarida isbot qilinishi lozim bo'lgan holatlar, dalillar maqbulligiga oid qonun normalarining qo'llanilishi” mavzusidagi seminar
Joriy yilning 28 mart kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasida “Jinoyat ishlarida isbot qilinishi lozim bo'lgan holatlar, dalillar maqbulligiga oid qonun normalarining qo'llanilishi” mavzusida vebinar shaklida respublika seminar-treningi o'tkazildi.
Vebinarda Bosh prokuratura mahkamasining xodimlari, O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi jinoyat ishlari bo'yicha sudlov hay'atining sud`yalari,  O'zbekiston Respublikasi Sud`yalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabining vakillari, IIV huzuridagi Tergov departamenti tergovchilari, Bosh prokuratura Akademiyasining professor-o'qituvchilari hamda Akademiya tinglovchilari, shuningdek joylardagi prokuratura idoralarining soha bo'yicha xodimlari, jinoyat ishlari bo'yicha Qoraqalpog'iston, Toshkent shahar, viloyatlar, tuman (shahar) sudlarining sud`yalari, IIB tergov boshqarmalari bo'lim boshliqlari ishtirok etdilar.
Mazkur tadbir protsessual qonunchilikning dalillarni to'plash, tekshirish va baholashga  oid normalarini tergov-sud amaliyotida qo'llashda mavjud bo'lgan tizimli kamchilik va muammolarni muhokama qilish, Jinoyat-protsessual kodeksiga dalillar maqbulligiga doir kiritilgan so'nggi yangiliklar va o'zgartishlarni amaliyotda to'g'ri va bir xilda qo'llanilishiga erishish borasida tushuntirishlar berishni o'z oldiga maqsad qilib qo'ydi.
Seminar davomida prokuratura hamda ichki ishlar organlarining tergovchilari, shuningdek sud`yalar tomonidan amaliyotda eng ko'p yo'l qo'yilayotgan protsessual xato va kamchiliklar muhokama etildi.
Tadbir ishtirokchilarining ma'ruzalarida konkret misollar asosida dalillarni to'plash, tekshirish va baholashda yo'l qo'yilgan kamchiliklar xususida tushuntirishlar berib o'tildi.
Tadbir ishtirokchilari joylardan avvaldan muammolarni olgan xolda ular yuzasidan muhokamalar o'tkazib, tushuntirishlar berish tashkillashtirilganligini alohida ta'kidlab o'tdilar.
Tadbir yakunida amaldagi qonunchilikni takomillashtirish borasida ham bir qator takliflar ilgari surilib, ishtirokchilar qiziqtirgan savollarga javob oldilar va fikr almashdilar.

Семинар на тему “Обстоятельства, подлежащие доказыванию по уголовным делам, применение норм закона о допустимости доказательств”
28 марта текущего года в Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан проведен республиканский семинар-тренинг в формате вебинара на тему “Обстоятельства, подлежащие доказыванию по уголовным делам, применение норм закона о допустимости доказательств”.
В работе вебинара приняли участие работники аппарата Генеральной прокуратуры, судьи Судебной коллегии по уголовным делам Верховного суда Республики Узбекистан, представители Высшей судейской школы при Высшем судейском совете Республики Узбекистан, следователи Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан, профессорско-преподавательский состав и слушатели Академии Генеральной прокуратуры.
Основной целью мероприятия явилось обсуждение имеющихся системных недостатков и проблем в следственно-судебной практике относительно применения норм процессуального законодательства о собирании, проверке и оценке доказательств, а также разъяснение правильного и единообразного применения введенных в Уголовно-процессуальный кодекс последних нововведений и изменений по вопросам допустимости доказательств.
В ходе семинара обсуждены наиболее часто встречающиеся процессуальные ошибки и недостатки, допускаемые как следователями органов прокуратуры и внутренних дел, так и судьями.
В выступлениях участников мероприятия были приведены конкретные примеры с разъяснением допущенных недостатков по вопросу закрепления доказательств, их проверки и оценки.
Участниками мероприятия особо отмечена полезность работы семинара-тренинга, заключавшейся в предварительном получении с мест имеющихся на практике проблем, по которым были проведены обсуждения и даны соответствующие разъяснения.
В завершении мероприятия был выдвинут ряд предложений по совершенствованию текущего законодательства.
По итогам работы семинара-тренинга участники обменялись мнениями и получили ответы на интересующие их вопросы.