BMTning Korrupsiyaga qarshi Konvensiyasi implementatsiyasini ko'rib chiqish mexanizmi bo'yicha treningda ishtirok etildi
BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi taklifiga asosan Bosh prokuratura Akademiyasi vakillari Moskva shahrida joriy yilning 14-16 may kunlari bo'lib o'tgan BMTning Korrupsiyaga qarshi Konvensiyasi implementatsiyasini ko'rib chiqish mexanizmi bo'yicha tayyorlov seminarida ishtirok etishdi.
Seminarning asosiy maqsadi BMTning Korrupsiyaga qarshi Konvensiyasi implementatsiyasini ko'rib chiqish Mexanizmi doirasida ishlash uchun ishtirokchilarni kompetentsiyalarga o'rgatish va rivojlantirish hisoblanadi.
Seminarda 2020 yilda BMTning Korrupsiyaga qarshi Konventsiyasi qoidalari ijrosi ikkinchi doirada ko'rib chiqiladigan Afrika qit'asi, Markaziy Osiyo, Janubiy-Sharqiy Yevropa, Markaziy va Janubiy Amerika davlatlari vakillari ishtirok etishdi.
Seminar davomida kuzatuvdan o'tkazilgan davlatlar bo'yicha hisobot, ma'ruza va rahbariy ko'rsatmalarning umumiy nazorat ro'yxati, kelgusida o'tkaziladigan kuzatuvlar mexanizmi sifatida foydalanilish uchun taqdim etildi.
Shu bilan birga, o'zini baholash, tahliliy o'rganish, to'g'ri muloqotlar o'tkazish hamda davlatlar bo'yicha umumlashmalar to'g'risida hisobot taqdimotini o'tkazish yuzasidan amaliy mashg'ulotlar o'tkazildi.

Участие в тренинге по механизму обзора имплементации Конвенции ООН против коррупции
На основании приглашения Управления ООН по наркотикам и преступности, представители Академии Генеральной прокуратуры приняли участие в подготовительном семинаре по механизму обзора имплементации Конвенции ООН против коррупции, который состоялся 14-16 мая т.г. в городе Москве.
Основной целью семинара являлось обучение и развитие компетентности участников для работы в рамках Механизма обзора Конвенции ООН против коррупции.
В семинаре участвовали представители государств Африканского континента, Центральной Азии, Юго-Восточной Европы, Центральной и Южной Америки, в отношении которых предстоит второй цикл обзора исполнения положений Конвенции ООН против коррупции в 2020 году.
В ходе семинара был представлен сводный контрольный перечень руководящих указаний и докладов о результатах странового обзора, которые будут использованы в рамках механизма обзора.
Наряду с этим, были проведены практические занятия по подготовке самооценки, аналитического обзора, проведения прямых диалогов и презентации отчётов об обзорах по странам.
По итогам семинара участники обменялись положительным практическим опытом в рамках обзорного механизма.