moddalar, ularning prekursorlari va analoglarini noqonuniy aylanishi, shu jumladan, Internet tarmog'i orqali sodir etilgan jinoyatlarni tergov qilish ustidan prokuror nazorati” mavzusida davra suhbati o'tkazdi.
Davra suhbatida O'zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining o'rinbosari Erkin Yuldashev, Belarus Respublikasi Bosh prokurori o'rinbosari Aleksey Stuk, Belarus Respublikasi Gomel viloyati prokurori Viktor Morozov, Belarus Respublikasi Vitebsk viloyati prokurori o'rinbosari Georgiy Korenko, Belarus Respublikasi Bosh prokuraturasi tashkiliy-nazorat boshqarmasi prokurori Yevgeniya Kondratenok, shuningdek, Bosh prokuratura va O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi xodimlari ishtirok etdilar.
Tadbirda giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar, ularning prekursorlari va analoglarini noqonuniy aylanmasiga oid jinoyat ishlarini tergov qilish, tezkor-qidiruv faoliyati, jinoyat ishlarini sudda ko'rishda prokuror vakolatlarini ta'minlash ustidan prokuror nazoratini ta'minlashning dolzarb masalalari yoritildi.
Uchrashuv qatnashchilari huquqni muhofaza qiluvchi organlarning yuqorida ta'kidlangan yo'nalishdagi jinoyatlarni aniqlash, tergov qilish, ularni oldini olish borasida xalqaro hamda idoralararo hamkorligini mustahkamlash, shu jumladan, qo'shma tezkor-tergov guruhlarini tuzish muhimligini ta'kidladilar.
Tadbir bilimlarni, professional tajribani va ilg'or amaliy tajribani almashish uchun qulay platformaga aylandi.

Круглый стол с участием представителей Генеральной прокуратуры Республики Беларусь
28 мая с.г. в Академии Генеральной прокуратуры состоялся круглый стол на тему: «Прокурорский надзор за расследованием преступлений в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их прекурсоров и аналогов, в том числе совершенных с помощью сети Интернет».
В работе круглого стола приняли участие заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Эркин Юлдашев, заместитель Генерального прокурора Республики Беларусь Алексей Стук, прокурор Гомельской области Республики Беларусь Виктор Морозов, заместитель прокурора Витебской области Республики Беларусь Георгий Коренько, прокурор Организационно-контрольного управления Генеральной прокуратуры Республики Беларусь Евгения Кондратенок, а также сотрудники Генеральной прокуратуры и Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
На мероприятии были освещены актуальные вопросы организации прокурорского надзора за расследованием уголовных дел, оперативно-розыскной деятельности, обеспечения полномочий прокурора в суде при рассмотрении дел о преступлениях, составляющих незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их прекурсоров и аналогов.
Участники встречи подчеркнули важность укрепления международного и межведомственного сотрудничества правоохранительных органов при выявлении, пресечении и расследовании преступлений в указанной сфере.
Мероприятие явилось удобной платформой для обмена знаниями, профессиональным опытом и примерами передовой практики.