Akademiya kengashining navbatdagi majlisi
2019 yilning 31 may kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi Kengashining navbatdagi majlisi bo'lib o'tdi.
Majlis davomida Bosh prokuratura Akademiyasi professor-o'qituvchilari tarkibining joriy yil besh oy davomidagi ilmiy faoliyati monitoringi natijalari ko'rib chiqildi. Akademiya xodimlari tomonidan tizimli asosda ilmiy-tadqiqot ishlari amalga oshirilayotganligi, ilmiy maqolalar, monografiyalar, risolalar chop etib borilayotganligi, dissertatsiya va monografiyalarga taqrizlar tayyorlanayotganligi, Akademiya ilmiy salohiyatining esa yuksalishi kuzatilayotganligi ta'kidlandi.
Akademiyaning asosiy vazifalaridan biri o'qitishning amaliy xususiyatiga va prokuratura organlarining kasbiy faoliyati bilan uzviy bog'liqlikka tayangan holda magistratura mutaxassisliklari bo'yicha kadrlar tayyorlash hisoblanadi. 2019/2020 o'quv yilidan boshlab magistrlarni tayyorlash boshlanishi munosabati bilan Akademiya Kengashida Bosh prokuratura Akademiyasining magistraturasiga qabul qilish tartibi to'g'risidagi nizom loyihasi muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Kengash a'zolari tomonidan prokuratura organlari xodimlari va Akademiya professor-o'qituvchilari tomonidan nashrga tayyorlangan o'quv-uslubiy va amaliy qo'llanmalar ko'rib chiqildi.

Очередное заседание Совета Академии
В ходе заседания рассмотрены итоги мониторинга научной деятельности профессорско-преподавательского состава Академии Генеральной прокуратуры за пять месяцев текущего года, отмечено, что сотрудниками Академии на систематической основе осуществляется научно-исследовательская работа, издаются научные статьи, монографии, брошюры, подготавливаются рецензии по диссертациям и монографиям, наблюдается значительный рост научного потенциала Академии.
Одной из основных задач Академии является подготовка кадров по специальностям магистратуры, основанным на прикладном характере обучения и тесной взаимосвязи с профессиональной деятельностью органов прокуратуры. Начиная с 2019/2020 учебного года, будет осуществлена подготовка магистров, в связи с чем, Советом Академии обсужден проект Положения о порядке приема в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры.
Кроме того, членами Совета рассмотрены подготовленные к изданию учебно-методические и практические пособия, разработанные работниками органов прокуратуры и профессорско-преподавательским составом Академии.