Viloyat prokuraturalarining matbuot xizmati xodimlari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish haqida
Bosh prokuratura Akademiyasi joriy yilning 24-29 iyun kunlari viloyat prokuraturalari va ularga tenglashtirilgan prokuraturalarning jamoatchilik bilan aloqalar va huquqiy axborot bo'yicha katta yordamchilari uchun tashkil etilgan malaka oshirish kurslarini o'tkazdi.
Maqsad – haqqoniy va xolis axborotni tezkorlik bilan aholiga yetkazishning zarur instrumentlarini qo'llay bilish.
O'quv kurslari orqali tinglovchilarda quyidagi kompetentsiyalar shakllantirildi: internet materiallari bilan ishlash jarayonida veb-platformalarning o'ziga xos jihatlarini bilish; onlayn materiallarni tayyorlashda auditoriya ehtiyojlari va media odatlarini inobatga olish; tashkilotning media imidjini rivojlantirish; verbal va noverbal kommunikatsiyani
o'rganish.
O'quv kurslariga Svetlana Artikova – Oliy Majlis Senati raisining o'rinbosari, Ilhom Abdullaev – Oliy Majlis Qonunchilik palatasi qo'mitasi raisi, Sherzod Qudratxo'jaev – xalqaro press-klub raisi, Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori, Muattara Asqarova – O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan jurnalist, Rasul Kusherbaev – Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati jalb qilindilar.
Shuningdek, jurnalistika sohasidagi taniqli trenerlar – Beruniy Alimov, Gulmira Shukurova, Nozima Muratova, Gulnora Nishonova va Bosh prokuratura Akademiyasi o'qituvchilari shular jumlasidandir.

Об организации курсов повышения квалификации для сотрудников пресс-служб областных прокуратур
В Академии Генеральной прокуратуры 24-29 июня текущего года организованы курсы повышения квалификации для старших помощников областных прокуроров по связям с общественностью и правовой информации.
Целью курсов являются обеспечение механизма передачи населению правдивой и беспристрастной информации.
Посредством обучения у слушателей сформированы такие компетенции, как знание особенностей веб-платформ при изучении интернет-материалов; подготовка онлайн публикаций; совершенствование медиа-имиджа организации; познание вербальных и невербальных коммуникаций.
К учебным курсам были привлечены  Светлана Артыкова – заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, Ильхом Абдуллаев – председатель комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса, Шерзод Кудратходжаев – председатель международного пресс-клуба, ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций, Муаттара Асқарова – заслуженный журналист Узбекистана, Расул Кушербаев – депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Также в качестве тренеров были задействованы известные журналисты – Беруний Алимов, Гулмира Шукурова, Нозима Муратова, Гулнора Нишонова и преподаватели Академии Генеральной прокуратуры.