Hozirgi kunda Bosh prokuratura Akademiyasining magistratura tinglovchilari uchun masofaviy o'quv mashg'ulotlari o'quv dasturiga muvofiq xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda o'tkazilmoqda.
Bunda ona tilisi ingliz tili hisoblangan xorijiy ekspertlar ishtirokida yuridik ingliz tilini chuqur o'rganishga qaratilgan mashg'ulotlarni o'tkazish amaliyoti davom etmoqda.
Mazkur o'quv modulini masofadan turib tashkil etishga Akademiyaning magistrlari uchun doimiy asosda sinxron va asinxron rejimida o'quv mashg'ulotlarini olib borayotgan Vitgenberg universiteti (AQSH) bitiruvchisi M.Krstich jalb qilingan.
Xususan, 6 aprel` kuni “Sog'liqni saqlash masalalari hamda zamonaviy xavf-xatar va muammolar yuzaga kelgan sharoitda fuqarolarning xavfsizligini ta'minlashning huquqiy jihatlari” mavzusida navbatdagi o'quv mashg'uloti o'tkazildi.
Mashg'ulot davomida magistratura tinglovchilari real vaqt rejimida bugungi kunda dolzarb bo'lgan fuqarolarning xavfsizligini ta'minlash va sog'lig'ini saqlash, karantin davrida ularning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bilan bog'liq mavzuga oid muhokamalarni o'tkazdilar, shuningdek masalaning tegishli huquqiy jihatlarini ko'rib chiqdilar.
O'qitishning interfaol usullarini qo'llagan holda o'tkaziladigan mazkur mashg'ulotlar magistratura tinglovchilarining yuridik ingliz tili bo'yicha ko'nikmalarini takomillashtirishga xizmat qiladi.

Участие зарубежного эксперта в процессе дистанционного обучения в магистратуре Академии
В настоящее время дистанционные учебные занятия для слушателей магистратуры Академии Генеральной прокуратуры проводятся в соответствии с учебной программой с привлечением зарубежных экспертов.
Продолжается практика проведения занятий, направленных на углубленное изучение юридического английского языка с участием зарубежных специалистов – носителей языка.
К удаленной организации данного учебного модуля привлечена выпускница университета Витгенберг (США) М.Крстич, проводящая на регулярной основе учебные занятия для магистров Академии в синхронном и асинхронном режиме.
В частности, 6 апреля было проведено очередное учебное занятие на тему: «Вопросы здравоохранения и правовые аспекты обеспечения безопасности граждан в условиях современных вызовов и угроз».
В ходе занятия слушатели магистратуры в режиме реального времени провели тематические обсуждения по актуальным на сегодняшний день вопросам обеспечения безопасности и охраны здоровья граждан, защиты их прав и законных интересов в период карантина, а также рассмотрели ряд соответствующих правовых аспектов.
Данные занятия, проводимые с применением интерактивных методов обучения, способствуют совершенствованию навыков слушателей магистратуры по юридическому английскому языку.