O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 11 iyundagi 486-son “Toshkent shahrining Chilonzor tumanida huquqbuzarliklar profilaktikasi va jamoat xavfsizligini ta'minlash samaradorligini oshirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi qarori ijrosini ta'minlash maqsadida Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan Ichki ishlar vazirligi bilan hamkorlikda 2019 yil 28 oktyabrdan 2 dekabrga qadar Toshkent shahar IIOFMB profilaktika inspektorlari uchun masofaviy malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Masofaviy malaka oshirish kursi doirasida 104 nafar Chilonzor tumani IIOFMB profilaktika inspektori ishdan ajralmagan holda tahsil oldi.
Kurs dasturi huquqbuzarliklar profilaktikasi xizmati faoliyatini tashkil qilish hamda profilaktika inspektorlarining huquqni qo'llash amaliyotida mavjud dolzarb muammolarni inobatga olgan holda tuzildi va asinxron hamda sinxron o'qitish rejimida amalga oshirildi.
Tinglovchilar tomonidan mazkur malaka oshirish kursida o'zlashtirilgan bilim va ko'nikmalar huquqbuzarliklarning umumiy, maxsus, yakka tartibdagi hamda viktimologik profilaktikasini tashkil etish, jumladan voyaga yetmaganlar o'rtasida nazoratsizlik va huquqbuzarliklarning oldini olish, shuningdek ichki ishlar organlari tayanch punktlari faoliyatini samarali tashkil etilishiga xizmat qiladi.

Завершение дистанционных курсов повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел
В целях реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 июня 2019 года № 486 «О дополнительных мерах по повышению эффективности правоохранительной и общественной безопасности в Чиланзарском районе города Ташкента» Академией Генеральной прокуратуры совместно с Министерством внутренних дел в период с 28 октября по 2 декабря 2019 года организовано проведение дистанционных курсов повышения квалификации инспекторов профилактики УКД ОВД г.Ташкента.
В рамках дистанционных курсов повышения квалификации прошли обучение без отрыва от работы 104 инспектора профилактики УКД ОВД Чиланзарского района.
Программа курсов составлена с учетом актуальных вопросов организации службы профилактики правонарушений и проблем в правоприменительной деятельности инспекторов профилактики и проведена в режиме синхронного и асинхронного обучения.
Знания и навыки, приобретенные слушателями в рамках данного курса повышения квалификации, послужат эффективной организации общей, специальной, индивидуальной и виктимологической профилактики правонарушений, в том числе профилактики безнадзорности и правонарушений среди несовершеннолетних, а также организации деятельности опорных пунктов органов внутренних дел в целом.